heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 15 września 2024 r.
artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 20 lipca 2009, 20:31

Popychanie światłem

Od 2005 roku specjaliści spekulowali na temat istnienia w świetle sił odpychania i przyciągania. Już jakiś czas temu naukowcy z Yale University udowodnili istnienie siły przyciągania, a teraz odkryli siłę odpychania.

Dzięki ich pracom w przyszłości przełącznikami w układach scalonych będzie można sterować tylko i wyłącznie za pomocą światła, bez pośrednictwa elektryczności.

- To uzupełnia obraz. Udowodniliśmy, że w świetle istnieje dwubiegunowa siła, w skład której wchodzą siły przyciągania i odpychania - mówi Hong Tang, szef zespołu badawczego.

Już wcześniej naukowcy pracujący pod jego kierunkiem pokazali, że za pomocą światła można poruszyć nanoprzełącznik, przyciągając go w kierunku źródła światła. Nie byli jednak w stanie odepchnąć go, by powrócił do pierwotnej pozycji, Teraz stało się to możliwe.

Trzeba przy tym podkreślić, że odkryte przez zespół Tanga siły są czym innym, niż znane ciśnienie promieniowania światła, które pozwala popychać przedmioty.

W celu uzyskania siły odpychającej, naukowcy rozdzielili promień światła podczerwonego na dwa osobne promienie i wymusili na nich przebycie różnej długości drogi w falowodzie. W ten sposób fazy fali obu promieni przestały się ze sobą zgadzać i wytworzyła się siła odpychania. Uczeni są w stanie kontrolować tę siłę - im większa różnica pomiędzy fazami, tym mocniejsze odpychanie.

Zastosowanie światła w miejsce elektryczności przyniesie ze sobą liczne korzyści. Urządzenia telekomunikacyjne będą działały szybciej, a jednocześnie zużyją mniej prądu. Ponadto w świetlnym układzie scalonym niemal nie będą występowały interferencje.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.07.2009 r.

Najpopularniejsze szkodliwe programy w Polsce - czerwiec 2009, 14:02

Dyskusja o bezpieczeństwie jądra, 13:51


Nowsze

21.07.2009 r.

Nokia na plusie, 10:47

Microsoftowy kod dla... Linuksa, 14:46


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Mictronic - 23 lipca 2009, 23:43

Hehe pewnie takie procesory będą mało odporne na przeciążenia,wystarczy rzucić takim to mu się bity poprzestawiają :D



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.46 | SQL: 9 | Uptime: 186 days, 2:40 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl