heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 1 lipca 2009, 15:25

Microsoft i Yahoo! łamały prawa autorskie

Nie tylko piraci mogą stanąć przed sądem z powodu naruszenia praw autorskich. Zdaniem organizacji Music Copyright Solutions (MCS) firmy Microsoft, Yahoo! i Real korzystały z niewłaściwej licencji udostępniając muzykę w ramach swoich usług. Pozew trafił już do sądu okręgowego w Tennessee.

Pozew złożyła organizacja MCS Music America Inc. wraz z innymi organizacjami oraz autorami piosenek (można się z nim zapoznać na stronie Scribd.com). W dokumencie czytamy, że firmy Microsoft, Yahoo! i RealNetowrks mogły naruszyć prawa autorskie poprzez oferowanie niektórych utworów w ramach usług Yahoo Music Service, Rhapsody i sklepu Zune na licencji, która dotyczy tylko praw do nagrań.

Zdaniem autorów pozwu licencja na samo nagranie jest niewystarczająca, jeśli muzyka udostępniana jest w postaci strumienia "na żądanie" lub w ramach subskrypcji, która umożliwia słuchanie pobranych utworów (tzw. Limited Download).

- Pozwany musi otrzymać nie tylko prawa do nagrania dźwiękowego, ale także prawa do zasadniczej kompozycji muzycznej, która jest zrealizowana we wspomnianym nagraniu dźwiękowym – czytamy w pozwie.

Autorzy pozwu chcą, aby sąd stwierdził, że doszło do naruszenia praw autorskich. Chcą też usunięcia spornych utworów z serwisów i oczywiście odszkodowania – 150 tys. USD za każde naruszenie. W dokumencie wymieniono ponad 200 piosenek, a więc kwota odszkodowania mogłaby być kolosalna.

Spór prawdopodobnie nie będzie się ciągnął długo i zostanie zakończony ugodą, jednak samo złożenie takiego pozwu jest niepokojące, na co zwraca uwagę Matt Rosoffw serwisie CNET. Zauważa on, że do procesu zawsze teoretycznie może dojść i możliwe, że stroną wygraną byliby właściciele praw autorskich. To stworzyłoby wokół muzycznych usług online atmosferę niepewności prawnej, która z pewnością nie sprzyjałaby rozwojowi tych usług.

Niepokojące jest również to, że organizacja rzekomo broniąca interesów twórców zaatakowała duże firmy prowadzące legalne, płatne serwisy. Na tych serwisach wytwórnie muzyczne także zarabiają. Agresywna postawa wobec "piratów" może być zrozumiała, ale agresja kierowana w stronę partnerów upowszechniających i sprzedających muzykę wydaje się bardzo niepokojąca.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

01.07.2009 r.

The Pirate Bay zapłaci za dzielenie się plikami?, 15:23

30.06.2009 r.

Green IT - gdzie firmy szukają oszczędności?, 20:57


Nowsze

01.07.2009 r.

BenQ: Kilogramowy netbook JoyBook Lite U102, 17:24

Sony NAS-Z200iR - nowa stacja dokująca we wrześniu, 17:25


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.44 | SQL: 18 | Uptime: 3 days, 16:59 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl