heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 24 kwietnia 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 29 czerwca 2009, 17:16

Podziemne badania ciemnej materii

Rozpoczęły się prace konstrukcyjne nad najgłębiej położonym laboratorium we wnętrzu Ziemi. W Jaskini Davisa naukowcy będą prowadzili badania ciemnej materii.

Jaskinia znajduje się w nieczynnej kopalni złota, na głębokości niemal 1500 metrów. Została nazwana tak na cześć Raya Davisa Juniora, który w latach 60. ubiegłego wieku wykorzystywał kopalnię do badania neutrino.

Niezwykłe laboratorium powstanie na tak znacznej głębokości, dzięki czemu oddziaływanie promieniowania kosmicznego nie powinno zakłócać wyników badań.

W podziemnym laboratorium stanie aparatura badawcza o nazwie Large Undergroun Xenon (LUX). W projekcie bierze udział kilka amerykańskich uniwersytetów i grup badawczych. Otwarcie laboratorium jest przewidziane na 2016 rok. Zanim do niego dojdzie konieczna jest naprawa wielu korytarzy oraz odpowiednie zabezpieczenie terenu. Już rozpoczęto prace na głębokości około 1500 metrów pod powierzchnią planety. Tymczasem Kongres USA rozważa podjęcie decyzji o sfinansowaniu budowy dwóch kolejnych laboratoriów, które mają powstać jeszcze głębiej, niż obecnie budowane.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

29.06.2009 r.

Pierwszy elektroniczny procesor kwantowy, 17:15

Kto się ugnie przed chińską cenzurą?, 12:40


Nowsze

29.06.2009 r.

Windows 7 na USB?, 17:17

Mio przygotowuje handheld Amber z Windows Mobile 6.5, 17:18


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.03 | SQL: 9 | Uptime: 65 days, 15:54 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl