heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 7 grudnia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 17 czerwca 2009, 08:30

"Złodzieje kliknięć" pozwani przez Microsoft

Po rocznym śledztwie Microsoft złożył pierwszą w swojej historii skargę dotyczącą tzw. defraudacji kliknięć. Mechanizm ten polega na generowaniu fałszywych kliknięć na reklamy.

Przed sądem w Seatlle został złożony pozew przeciwko trójce mieszkańców Kanady. Koncern domaga się w nim odszkodowania w wysokości 750 000 dolarów. To drobna kwota dla tak wielkiej firmy, jednak sprawa ma posłużyć jako ostrzeżenie dla tych, którzy zajmują się defraudacją kliknięć. Ocenia się, że około 14% kliknięć w reklamy to fałszywki.

Sprawa rozpoczęła się w marcu 2008 roku, gdy kilka firm oferujących ubezpieczenia samochodowe poskarżyło się Microsoftowi na dziwny gwałtowny wzrost liczby kliknięć na ich reklamy, które były prezentowane w serwisach koncernu z Redmond. Skarżące się firmy ponosiły z tego powodu straty, gdyż wraz za dużym wzrostem kliknięć za które musiały płacić Microsoftowi nie szedł wzrost sprzedaży.

Długotrwałe śledztwo Microsoft wykazało, że kliknięcia przechodziły przez serwery proxy, których blokowanie nie przynosiło skutku, gdyż klikający ciągle wykorzystywali nowe serwery.

Wynajęcie specjalistycznej firmy ClickForensics pozwoliło w końcu ustalić sprawców, którzy zarabiali na przekierowywaniu ruchu na konkretne serwisy. Zarejestrowali w tym celu kilka firm na podstawione osoby. Wszystko wskazuje na to, że podejrzani Kanadyjczycy zostali wynajęci przez niewielkie firmy, które zamówiły klikanie w reklamy konkurencji po to, by szybko wyczerpać budżety reklamowe większych przedsiębiorstw. Liczyły na to, że konkurencja zrezygnuje wówczas z reklam lub też będzie za nie mniej płaciła, co z kolei pozwoli im na prezentację swojej reklamy w bardziej atrakcyjnych miejscach.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

17.06.2009 r.

Przeglądarka zachowa filmy z YouTube, 8:28

Z-Drive już w Polsce, 8:25


Nowsze

17.06.2009 r.

NVIDIA oferuje pięć nowych mobilnych GPU, 18:36

Palm Pre w europejskich sklepach we wrześniu, 18:37


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 3.80 | SQL: 15 | Uptime: 378 days, 11:28 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl