heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 11 czerwca 2009, 12:46

Francja: Prawo antypirackie niezgodne z Konstytucją

Tak orzekła Rada Konstytucyjna, przypominając, że ustawą nie można obejść postanowień konstytucji.

Francuskie prawo antypirackie już od początku miało pod górkę. Pierwsze podejście w Zgromadzeniu Narodowym zakończyło się, ku wielkiemu zaskoczeniu rządu, porażką. Dwa tygodnie później Parlament Europejski ponownie stanął po stronie internautów, uznając, że nikogo nie można odłączyć od Sieci bez prawomocnego wyroku sądu. To jednak nie wywarło większego wrażenia na francuskich parlamentarzystach, którzy w połowie maja jednak nowe prawo przyjęli.

Jak się jednak okazało nie oznacza to, że wejdzie ono w życie. Francuska Rada Konstytucyjna (odpowiednik naszego Trybunału Konstytucyjnego) uznała, że ustawa stoi w sprzeczności z podstawami państwa prawnego i tradycji prawnej Francji. Omija bowiem jedną z naczelnych zasad sądownictwa, która mówi, że każdy jest niewinny dopóki nie zostanie mu udowodniona wina prawomocnym wyrokiem sądu. Rada odwołała się przy tym do Deklaracji Praw Człowieka i Obywatela z 1789 roku, jednego z kluczowych osiągnięć rewolucji francuskiej - informuje Ars Technica.

Uchwalona ustawa omijała to postanowienie. Firmy i osoby posiadające prawa autorskie do poszczególnych utworów miały składać skargi do ustanowionej nowej agendy rządowej - HADOPI - która informowałaby dostawców Internetu o osobach je naruszających. Ci mieliby obowiązek wysłania swoim klientom ostrzeżeń. Trzecie z nich równoznaczne by było z odłączeniem od Internetu i wpisaniem na ogólnonarodową czarną listę, co uniemożliwiałoby podpisanie umowy z innym operatorem.

Rada podkreśliła także ogromne znaczenie wolności słowa i swobody wypowiedzi. Uznała je za jeden z fundamentów demokracji, a każda próba ich ograniczenia winna być usprawiedliwiona odpowiednimi celami. Zdaniem Rady ochrona praw autorskich nie jest wystarczającym usprawiedliwieniem dla odłączania internautów.

Decyzja Rady oznacza, że ustawa w swojej obecnej formie nie będzie mogła wejść w życie.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

11.06.2009 r.

Microsoft nakarmi głodujących, 12:36

Superbezpieczne wynalazki Mercedesa, 9:10


Nowsze

11.06.2009 r.

Microsoft łata rekordową liczbę dziur, 15:50

12.06.2009 r.

Windows 7 bez IE8 w Unii Europejskiej, 10:40


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.01 | SQL: 21 | Uptime: 495 days, 8:30 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl