heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 21 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 13 maja 2009, 16:14

KE: Rekordowa kara dla Intela

Ponad miliard euro kary nałożyła na Intela Komisja Europejska za praktyki monopolistyczne. Zarzuty dotyczą dawania łapówek oraz udzielania producentom i sprzedawcom ukrytych rabatów na nieuczciwych warunkach.

Kontrola KE wykryła, że w latach 2002-2j007 Intel nadużywał swojej dominującej pozycji na rynku mikroprocesorów. Najbardziej pokrzywdzona przez ten proceder jest firma AMD, największy konkurent Intela.

Intel udzielał znaczących rabatów firmom produkującym komputery w zamian za korzystanie wyłącznie z ich procesorów lub zostawiając w dwóch sytuacjach margines kolejno 5% i 20% na podzespoły innych producentów. Firmy uwikłane w otrzymywanie ukrytych rabatów to Acer, Dell, HP, Lenovo i NEC.

Dodatkowo KE dowiedziała się, że Intel płacił właścicielowi największej europejskiej sieci ze sprzętem elektronicznym - firmie Media Saturn Holding, właścicielowi popularnego Media Markt - za sprzedawanie wyłącznie komputerów z ich procesorami.

Intel podejmował również działania mające na celu bezpośrednią szkodę w relacjach pomiędzy AMD a producentami komputerów. Płacił im między innymi za sprzedawanie sprzętu na podzespołach AMD tylko małym i średnim przedsiębiorstwom oraz za opóźnianie wypuszczenia na rynek notebooków z procesorami AMD.

- Takie pogwałcenie europejskiego prawa antymonopolowego nie może być tolerowane - mówi Neelie Kroes, członek Komisji. - Intel skrzywdził miliony europejskich konsumentów, celowo działając aby odsunąć konkurencję od rynku procesorów na wiele lat - dodaje Kroes.

Intel zamierza się odwołać od wyroku KE. Paul Ottellini z Intela uważa, że decyzja jest błędna i że ignoruje realia wysoce konkurencyjnego rynku mikroprocesorów. Nie było tutaj absolutnie żadnej krzywdy dla konsumentów.

W ubiegłym roku Intel zdominował 80.5% rynku mikroprocesorów dla komputerów PC, podczas gdy AMD musiało zadowolić się 12%.

Poza najwyższą w historii karą finansową, Intel "musi natychmiast zaprzestać swoich nielegalnych praktyk" - nakazuje Komisja.

Warto dodać, że śledztwo Komisji Europejskiej w sprawie nielegalnych praktyk Intela toczy się już od lutego 2008. Coraz to nowsze zarzuty pojawiały się z upływem czasu, aż ostatecznie kilka dni temu KE ogłosiła, że na Intel nałożona zostanie wysoka kara.

Nie jest to zresztą pierwsza nałożona na nich grzywna w podobnej sprawie. W ubiegłym roku Korea Południowa oraz Japonia ukarały Intel za niedozwolone wykorzystywanie dominującej pozycji na rynku i łamanie ustawy antymonopolowej.

Michał Duda


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.05.2009 r.

Robot do udoskonalania robotów, 14:12

12.05.2009 r.

Francja jednak odetnie piratów od Sieci?, 21:19


Nowsze

13.05.2009 r.

Blizzard najbardziej dochodowy, 17:54

14.05.2009 r.

Kupno domeny może być czynem nieuczciwej konkurencji, 10:21


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 5.06 | SQL: 18 | Uptime: 590 days, 12:46 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl