heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 30 czerwca 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 13 maja 2009, 14:12

Robot do udoskonalania robotów

Firmy Kawada Industries i General Robotix stworzyły humanoidalnego robota o nazwie HIRO (I), który jeszcze w bieżącym roku ma trafić do uniwersytetów i placówek naukowych specjalizujących się w robotyce.

Tym, co wyróżnia HIRO jest duże podobieństwo jego ruchów na naturalnych ruchów człowieka. Żaden z obecnie dostępnych robotów nie może się z nim pod tym względem równać. HIRO to sam tors na podstawie, a więc posłuży do udoskonalania ruchów górnej części robotów przyszłości. Urządzenie ma 15 stopni swobody: dwa w szyi, po sześć w każdym ramieniu i jeden z tyłu u podstawy.

Każde z ramion HIRO może podnieść przedmiot o wadze do 2 kilogramów, a siła nacisku końcówek "palców" wynosi do 100 niutonów. Ramiona HIRO pracują z taką dokładnością, że robot jest w stanie w ciągu 2 sekund przejechać końcówkami "palców" po wszystkich krawędziach kartki A4 i powtórzyć ten ruch z maksymalnym odchyleniem nie przekraczającym 20 mikrometrów.

Za przetwarzanie informacji i rozpoznawanie obiektów odpowiada system Windows XP wzbogacony o oprogramowanie OpenHRP3 (Open Architecture Human-centered Robotics Platform 3), które w przyszłości może zostać rozwinięte w sztuczną inteligencję maszyny. Z kolei system QNX jest odpowiedzialny za kontrolę robota, która odbywa się za pośrednictwem interfejsu CORBA.

Cena robota to 77 tys. dolarów.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

12.05.2009 r.

Francja jednak odetnie piratów od Sieci?, 21:19

Grecja też nie lubi Google Street, 21:18


Nowsze

13.05.2009 r.

KE: Rekordowa kara dla Intela, 16:14

Blizzard najbardziej dochodowy, 17:54


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.73 | SQL: 13 | Uptime: 128 days, 8:48 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl