heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 10 maja 2009, 16:50

USA: Odwet militarny za cyberatak?

- W przypadku cyberataku na Stany Zjednoczone mogą zostać w odwecie użyte siły zbrojne - poinformował jeden z generałów amerykańskiej armii. USA są bowiem niegotowe do odparcia ataku w cyberprzestrzeni.

Pod koniec ubiegłego miesiąca władze amerykańskie poinformowały, że dokonano włamania do komputerów Pentagonu. W jego wyniku skradziono dane dotyczące nowego myśliwca amerykańskiej armii. W ręce przestępców wpadły projekty samolotu, a także jego wyposażenia. Najcenniejsze dane, głównie o uzbrojeniu, znajdują się na szczęście na komputerach odciętych od Sieci.

Według amerykańskiej prasy nasileniu uległa w ostatnim czasie skala ataków na amerykańskie cele w cyberprzestrzeni. Takiego obrotu sprawy można było się spodziewać, gdyż już w sierpniu 2008 roku specjaliści ostrzegali, że Stany Zjednoczone nie są gotowe na wirtualne ataki. Dopiero prezydent Barack Obama zapowiedział przyspieszenie prac nad stworzeniem agencji, która miałaby zajmować się bezpieczeństwem w Internecie. Zastanawiający jest jednak fakt, że najpotężniejsze państwo świata do tej pory nie miało wyspecjalizowanej instytucji, która dbałaby o sprawy bezpieczeństwa w Sieci.

Ponieważ jednak budowa takiej agendy nie jest zadaniem do wykonania w ciągu tygodnia, konieczne jest podjęcie innych kroków. Jak podaje serwis Stars and Strips, w przypadku wykrycia zagrożenia w Sieci, mogą zostać użyte amerykańskie siły zbrojne. Generał Kevin P. Chilton dodał, że w taki wypadku obowiązywać będzie prawo konfliktów zbrojnych.

Ni mniej, ni więcej, cyberatak na Stany Zjednoczone potraktowany zostanie jak atak tradycyjny. Decyzję o użyciu wojska podejmą, jak w każdym innym wypadku, prezydent oraz sekretarz obrony na podstawie danych przedstawionych przez Pentagon.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.05.2009 r.

iPoda załadujesz w drodze, 16:48

09.05.2009 r.

Programy P2P mają ostrzegać o... udostępnianiu plików?, 17:27


Nowsze

11.05.2009 r.

Toshiba odnotowuje rekordowe straty, 9:56

Wytwórnie żądają zapłacenia odszkodowania od The Pirate Bay, 9:59


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Mózg - 11 maja 2009, 09:39

Będą mieć kolejny powód by zacząć wojnę z kim tylko zechcą, cyberatak łatwiej zasymulować niż atak na WTC.


Ungabunga - 11 maja 2009, 20:19

No to już wiemy dlaczego amerykanie w ostatnim czasie wymyślili kilka historyjek o atakach (ostatnia historyjka to, jak dobrze pamiętam, atak z Chin na policję w NY).
Powymyślali trochę historyjek i już mają pretekst do zaatakowania kogo tylko zechcą. Cóż.. znacznie łatwiejsze niż spreparowanie ataków na własnych obywateli jak w przypadki II Wojny Światowej, Wietnamu czy Iraku. Mniejsze koszty, nikłe prawdopodobieństwo wpadki.
Kto pierwszy?
Bogu ducha winni mieszkańcy Iranu? A może Korea Płn? Propaganda na te kraje idzie od lat, ciekawe który USA zaatakuje jako pierwszy.Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.05 | SQL: 15 | Uptime: 1 day, 7:43 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl