heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 1 grudnia 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 5 maja 2009, 12:49

Najpopularniejsze szkodliwe programy kwietnia 2009

Kaspersky Lab, producent rozwiązań do ochrony danych, prezentuje listę szkodliwych programów, które najczęściej atakowały użytkowników w kwietniu 2009 r.

Lista jest tworzona na podstawie danych wygenerowanych przez Kaspersky Security Network (KSN), nową technologię zaimplementowaną w linii 2009 produktów przeznaczonych do użytku domowego. Dane te umożliwiają firmie Kaspersky Lab nie tylko natychmiastowe uzyskanie informacji o zagrożeniach oraz śledzenie ich ewolucji, ale również wykrycie nieznanych zagrożeń i zapewnienie ochrony użytkownikom tak szybko jak to możliwe.

Pierwsza tabela zawiera szkodliwe programy, aplikacje wyświetlające reklamy oraz potencjalnie niebezpieczne narzędzia, które zostały wykryte na komputerach użytkowników.

Wirusy w kwietniu 2009

Szkodliwe programy występujące najczęściej na komputerach użytkowników, kwiecień 2009W kwietniu wyróżniły się dwie nowości: Virus.Win32.Virut.ce oraz Exploit.HTML.CodeBaseExec.

W lutym Virut.ce uplasował się prawie na samym szczycie w drugim rankingu, a teraz wszystko wskazuje na to, że zdominuje również pierwszą listę. Każdego dnia pojawiają się nowe wersje tego wirusa, co sugeruje, że cyberprzestępcy monitorują, w jaki sposób i kiedy programy antywirusowe wykrywają szkodliwe programy, i próbują zwiększyć rozmiar botnetu składającego się z zainfekowanych maszyn. Epidemia spowodowana przez tego wirusa nabiera rozpędu, dlatego w maju Virut.ce może awansować o kilka miejsc w naszych rankingach.

Drugą nowość stanowi nieco "historyczny" szkodnik - pierwsza wersja tego programu została wykryta przez firmę Kaspersky Lab jeszcze w 2004 roku. W 2006 roku szkodnik ten regularnie pojawiał się w naszych rankingach szkodliwego oprogramowania, jednak z powodu zmiany formatu i metod wykorzystywanych do tworzenia naszych zestawień został sklasyfikowany jako nowość. Szkodnik ten wykorzystuje prostą lukę w zabezpieczeniach w wersjach 5.01, 5.5 oraz 6.0 Internet Explorera. Wygląda na to, że cyberprzestępcy mają nadzieję, że nadal istnieje spora liczba osób, które nie zainstalowały odpowiednich aktualizacji bezpieczeństwa lub które nadal używają starszych wersji Internet Explorera.

Trojan.Win32.Chifrax.a wypadł z rankingu w październiku zeszłego roku, teraz jednak powrócił i od razu uplasował się na czwartym miejscu. Trojan ten, podobnie jak RaMag.a, to zmodyfikowane archiwum WinRAR, które w tym wypadku jest samorozpakowującym się archiwum.

Kwietniowy ranking zawiera dwa downloadery skryptów - Trojan.JS.Agent.xy oraz Exploit.JS.Agent.agc - które stanowią doskonały przykład rodzajów programów wykorzystywanych w atakach "drive-by download" (na ten temat powstał ostatnio artykuł Ataki drive-by download - Sieć w oblężeniu autorstwa Ryana Naraine'a, eksperta ds. bezpieczeństwa z Kaspersky Lab).

Wszystkie szkodliwe programy, programy reklamujące i potencjalnie niechciane aplikacje z zestawienia Top 20 można pogrupować według głównych klas wykrywanych zagrożeń. W ciągu ostatnich kilku miesięcy różnice w rozkładzie tych klas nie przekroczyły 5%.

Wirusy w kwietniu 2009

Podział najpopularniejszych szkodliwych programów na kategorie, kwiecień 2009W kwietniu na komputerach użytkowników wykryto w sumie 45 190 unikatowych szkodliwych programów, programów reklamujących oraz potencjalnie niechcianych programów - prawie tyle samo co w zeszłym miesiącu.

Drugie zestawienie Top 20 zwiera dane pokazujące, które szkodliwe programy najczęściej infekowały obiekty wykrywane na komputerach użytkowników. W rankingu tym dominują szkodliwe programy zdolne do infekowania plików.

Wirusy w kwietniu 2009

Szkodliwe programy występujące najczęściej wśród wszystkich wykrytych zainfekowanych obiektów, marzec 2009W kwietniu drugi ranking Top 20 niewiele różnił się od poprzedniego. Jedyną aktywnością, o której warto wspomnieć, było pojawienie się w rankingu kolejnej modyfikacji Viruta - Virus.Win32.Virut.av. Wirus ten został po raz pierwszy wykryty przez firmę Kaspersky Lab w 2007 roku i nadal jest aktywny.

Do rodziny wirusów Virut należą cztery miejsca w rankingu Top 20, co stanowi 20% samodzielnie rozprzestrzeniających się programów z drugiego rankingu.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

04.05.2009 r.

QNAP TS-239PRO dostępny w Polsce, 16:42

iPhone goni... Linuksa, 14:20


Nowsze

05.05.2009 r.

Bez pytania bezpieczniej, 12:53

Korzyści z czystszego metanu, 12:56


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.90 | SQL: 13 | Uptime: 154 days, 20:36 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl