heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 10 kwietnia 2009, 09:58

Francja: Nowe prawo antypirackie jednak odrzucone!

Francuskie Zgromadzenie Narodowe, wbrew wszelkim oczekiwaniom, odrzuciło projekt ustawy wprowadzającej karę odłączenia od internetu za nielegalne pobieranie plików. Ustawa wciąż ma jednak szanse na wejście w życie.

W zeszłym tygodniu izba niższa francuskiego parlamentu przyjęła ustawę, której celem jest karanie osób pobierających z internetu nieautoryzowane pliki. Ponieważ miała ona wsparcie zarówno partii rządzącej, jak i prezydenta Francji, powszechnie oczekiwano, że Senat oraz Zgromadzenie Narodowe tego kraju także ustawę poprą. Jakież było zdziwienie francuskiego rządu oraz francuskich i światowych organizacji antypirackich, gdy Zgromadzenie Narodowe wypowiedziała się przeciwko nowemu prawu.

Jak podaje serwis TorrentFreak w ostatniej chwili zdanie zmieniła partia socjalistyczna. Jej przedstawiciele stwierdzili w debacie, że nie poprą projektu ustawy, gdyż spotkał się on z bardzo negatywnym przyjęciem wśród Francuzów. 60 procent ankietowanych stwierdziło, że jest przeciwko nowej inicjatywie, natomiast jedna trzecia przyznała, że w jakimś stopniu ją popiera. Więcej zwolenników niż przeciwników ustawa znalazła jedynie w grupie powyżej 65. roku życia - 53 procent było za, 41 przeciw.

Aż 69 procent pytanych jest zdania, że nowa ustawa nie przyniesie spodziewanych efektów - podaje TorrentFreak. Tym tropem podążyła już Wielka Brytania, która zapowiedziała podjęcie innych kroków celem ograniczenia piractwa. Niewykluczone, że podobnie postąpi Norwegia, której jeden z ministrów opowiedział się nawet za legalizacja p2p.

Projekt przepadł stosunkiem 15 do 21 głosów. Christine Abanel, francuska minister kultury, nie kryła, że jest w szoku i zarzuciła socjalistom, że zastawili na rząd pułapkę. Ustawa nadal ma jednak szansę na to, by wejść w życie. 27 kwietnia odbędzie się bowiem ponowne głosowanie w tej sprawie.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.04.2009 r.

YouTube z Universal Music Group, 9:57

InPost zaatakuje paczkomatami, 9:55


Nowsze

10.04.2009 r.

Sun traci, Microsoft zyskuje, 10:01

Bluetooth 3.0 już 21 kwietnia, 18:59


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.62 | SQL: 18 | Uptime: 495 days, 9:08 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl