Wtorek, 3 marca 2009, 16:52
Byli pracownicy chętnie kradną dane
Blisko 2/3 pracowników, którzy stracili pracę, przyznało się do wyniesienia z firmy poufnych danych. Proceder ten jest najbardziej rozpowszechniony w sektorze usług finansowych - wynika z badań firmy Symantec i Ponemon Institute.Badanie Symantec i Ponemon zostało przeprowadzone w styczniu 2009 roku w Stanach Zjednoczonych na grupie 1000 pracowników, którzy w 2008 roku zostali zwolnieni lub odeszli z pracy.
Aż 59%respondentów przyznało się do kradzieży poufnych informacji z firmy, takich jak dane klientów. Ponadto 61% respondentów, którzy przyznali się do kradzieży danych stwierdziło, że nie mają dobrego zdania o swoim byłym pracodawcy.
Wśród najczęściej wynoszonych informacji znalazły się: adresy e-mailowe, dane pracowników, informacje o klientach, w tym listy kontaktów oraz inne niezwiązane z finansami dane ich byłego pracodawcy.
Poza tym 53%respondentów nagrywało firmowe dane na nośniki CD lub DVD, 42% na pamięci przenośne USB, a 38% przesyłało informacje na prywatne skrzynki mailowe.
Aż 79% weszło w posiadanie danych firmowych bez zgody pracodawcy. Jeszcze więcej (82%) stwierdziło, że pracodawcy nie przeprowadzali audytu lub przeglądu dokumentów drukowanych i elektronicznych przed ich odejściem z pracy. Niemal co czwarty pracownik miał po odejściu z pracy dostęp do systemu komputerowego lub sieci swojego byłego pracodawcy.
Zdaniem firmy Symantec badania dowodzą nie tylko, że byli pracownicy to zagrożenie. Dowodzą one również, że gdyby pracodawcy wykazywali większe zainteresowanie polityką bezpieczeństwa, wielu przypadków kradzieży danych dałoby się uniknąć.
Marcin Maj
Wersja do druku
Podobne tematy
Starsze
Avaak: Tani system monitoringu do zastosowania w domu, 16:34
Limitowana edycja notebooka MSI dostępna tylko w liczbie 30 sztuk, 16:32
Nowsze
Microsoft inwestuje w czasie kryzysu, 19:01
Aborcja przez Internet, 8:48
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.44 | SQL: 10 | Uptime: 193 days, 6:18 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl