heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 marca 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 11 lutego 2009, 13:55

Portale dla rodziców - raport NewsPoint

Kolejny raport, opracowany przez NewsPoint wspólnie z serwisem Mediadzieci.pl i dwumiesięcznikiem Branża Dziecięca dotyczy komunikacji wybranych portali przeznaczonych dla rodziców małych dzieci.

W raporcie „Portale dla rodziców” uwzględniono materiały publikowane pomiędzy 1 lutego 2008 a 31 stycznia 2009. Specjaliści z NewsPoint przeprowadzili analizę jakościową i ilościową publikacji dotyczących wybranych 21 portali przeznaczonych dla rodziców: baby-shower.pl, babyboom.pl, babyonline.pl, benc.pl, beztroskielata.pl, dlarodzinki.pl, eDziecko.pl, erodzina.com, forumrodzicow.pl, maluchy.pl, mamacafe.pl, mamanaczasie.pl, miastodzieci.pl, pampers.pl, poradnikmamy.pl, ratujmaluchy.pl, republikadzieci.pl, rodziceonline.pl, rodziceradza.pl, sieciaki.pl, smyki.pl. Z analizy wyłączono publikacje, w których portale pisały same o sobie na swoich stronach internetowych.

Sześciolatki górą


Najbardziej gorącym i medialnym tematem związanym z dziećmi była w ciągu minionego roku propozycja reformy Ministerstwa Edukacji Narodowej polegającej na przeniesieniu klas zerowych z przedszkoli do szkół, przeciwko czemu wystąpili rodzice sześciolatków. Przełożyło się to na pierwsze miejsce portalu ratujmaluchy.pl utworzonego przez rodziców dzieci z Warszawy (163 publikacji) oraz siódme miejsce wywodzącego się z Gdańska portalu forumrodzicow.pl (42 publikacje). Drugie miejsce przypadło popularnemu serwisowi eDziecko.pl, powiązanego z Gazeta.pl (136 artykuły). Trzecie miejsce (119) zajął portal baby-shower.pl – okazuje się, że próba wprowadzenia do Polski zwyczaju organizowania przyjęć „baby shower” dla przyszłych mam może być niebanalnym sposobem na promocję portalu. Ta zasada sprawdziła się też wobec portalu sieciaki.pl, którego komunikacja koncentruje się również wokół jednego, wybranego wątku – bezpieczeństwa dzieci w internecie (108 publikacji).

Portal

Liczba wzmianek

ratujmaluchy.pl

163

eDziecko.pl

136

baby-shower.pl

119

miastodzieci.pl

113

sieciaki.pl

108

babyonline.pl

58

forumrodzicow.pl

42

dlarodzinki.pl

39

rodziceonline.pl

32

rodziceradza.pl

31

babyboom.pl

27

pampers.pl

23

mamanaczasie.pl

23

maluchy.pl

18

benc.pl

16

smyki.pl

8

republikadzieci.pl

4

beztroskielata.pl

3

poradnikmamy.pl

3

erodzina.com

1

mamacafe.pl

1Zdrowie matki i dziecka


Analiza jakościowa objęła również artykuły z okresu 1 lutego 2008 r. – 31 stycznia 2009 r. Portale dla rodziców (jak zresztą wszelkie inne portale) chętnie angażują się w patronaty nad przedsięwzięciami związanymi z ich działalnością. W przypadku portali dla rodziców są to wszelkie wydarzenia dla rodziców (na przykład spotkania z cyklu „Vademecum troskliwego rodzica” organizowane przez eDziecko, spotkania dla przyszłych mam „Beauty Mama” i baby-shower.pl), a także wydarzenia, w których rodzice biorą udział razem ze swoimi pociechami („Dzień Dziecka na Inflanckiej” – miastodzieci.pl, „Kot Mruk zaprasza” i miastodzieci.pl). Równie chętnie portale angażują się w patronaty nad pojedynczymi wydarzeniami (5-lecie kanału MiniMini i eDziecko, V Opolska Gala na Lodzie i akcja na rzecz chorej Oli – smyki.pl), konkursy organizowane z okazji Dnia Dziecka, Bożego Narodzenia, Dnia Matki czy Walentynek) oraz rankingi (najlepszy produkt dla dziecka, najlepsza książka dziecięca). Portale chętnie angażują się w kampanie edukacyjne, na przykład o charakterze prozdrowotnym („Ciąża bez alkoholu” i baby-shower.pl, „Zdrowie od pierwszych chwil” – mamanaczasie.pl) lub promujące miejsca przyjazne dla rodziców z małymi dziećmi – jak na przykład „Kraków przyjazny dla dzieci” i miastodzieci.pl). Ponadto biorą udział w targach jako wystawcy (I Warszawski Salon Książki, targi Level_01 i sieciaki.pl) a także obejmują patronat, np. nad salą zabaw dla dzieci podczas warszawskich targów mieszkaniowych (maluchy.pl) czy plażowym przedszkolem w Międzyzdrojach (babyonline.pl).

Portale szeroko informują o rozpoczęciu swojej działalności – w tym roku pojawiło się kilka nowych miejsc w sieci przeznaczonych dla rodziców (dlarodzinki.pl, rodziceradza.pl, beztroskielata.pl). Sporadycznie pojawiają się informacje o strategii biznesowej właściciela portalu (Agora i eDziecko). Szerokim oddźwiękiem w publikacjach na temat portali dla rodziców odbił się konkurs Webstar, z racji otrzymania przez kilka portali dla rodziców nagród lub wyróżnień. W mediach pisze się również o portalach podając ich wyniki w badaniach dotyczących oglądalności stron internetowych (Gemius, PBI). Niektóre portale informują o liczbie użytkowników, na przykład, że 300 tys. rodziców miesięcznie zagląda na maluchy.pl. Inne powiadamiają o nawiązaniu współpracy z zewnętrznymi podmiotami (np. Sieciaki i serwis Panfu) a także o zmianie osób odpowiedzialnych za promocję portalu (babyonline.pl). Źródłem publikacji na temat danego portalu są często cytowania i przedruki materiałów w innych portalach oraz informacje wysyłane przez partnerów biznesowych (firmy prowadzące kampanie reklamowe w portalach, podwykonawców).

Analizie ilościowej i jakościowej poddano artykuły z okresu 1 lutego 2008 r. – 31 stycznia 2009 r.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

11.02.2009 r.

Sądowy los mPlanów, 13:10

10.02.2009 r.

Lepsze polimery, świeższa żywność, 19:32


Nowsze

11.02.2009 r.

C901, C903 i W395 - trzy nowości od Sony Ericsson, 14:15

Maxcube wchodzi na polski rynek, 14:23


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 3.98 | SQL: 18 | Uptime: 102 days, 3:46 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl