heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 2 lutego 2009, 13:56

Będą cięcia budżetowe - oberwą informatycy

Miała być informatyczna rewolucja i wielkie pieniądze. Zapowiedzi trafiły na podatny grunt, po czym wpadły w budżetową dziurę. Wiele wskazuje na to, że rząd nie dotrzyma obietnic złożonych informatykom. W branży huczy od spekulacji, które z dużych projektów informatycznych ulegną kasacji z powodu cięć budżetowych.

- Cały budżet IT związany z modernizacją policji zostanie skasowany, wojsko nie kupi komputerów, a Ministerstwo Edukacji Narodowej nie wymieni przestarzałych pracowni. Ze wszystkich resortów dochodzą do nas niepokojące wieści. Ten, kto rozbudował działy pracujące dla administracji publicznej po zapowiedziach o wielkich inwestycjach rządowych w IT, może pakować walizki - snuje czarne wizje jeden z informatorów branżowych.

Informatycy są mocno zaniepokojeni.
- Jak państwo znów nas oszuka, to zamiast Irlandii, będziemy gonić Rumunię, która już jest niedaleko - mówi prezes jednej ze spółek.

Z kręgów zbliżonych do administracji bije nieco więcej optymizmu.
- Projektów unijnych nikt nie może skasować, bo one za daleko poszły. To byłoby samobójstwo - mówi osoba odpowiedzialna za IT w jednym z resortów.
- Współfinansowane z unijnych funduszy systemy będą rozwijane. Nie wiem jednak, czy ciężar finansowy nie zostanie przesunięty na przyszły rok. To byłoby nierozsądne - mówi inny przedstawiciel sektora rządowego.

Najważniejsze projekty miały ruszyć pełną parą pod koniec 2008 r. Po sylwestrze zaświeciło się jednak pierwsze żółte światło - budżetówka wpadła w dziurę i nie miała jak zapłacić za zakupy. Rząd zapowiedział cięcia. Niektóre projekty IT, jak np. "komputer dla ucznia", obcięto wcześniej (w budżecie zamiast 25 mln zł na ten rok przeznaczono tylko 5 mln zł).

W piątek Grzegorz Schetyna, wicepremier i szef MSWiA, zapowiedział, że resort obetnie budżet o 1,1 mld zł, a to właśnie on odpowiada za IT w administracji. Wspomniał też o możliwości przesunięcia programu modernizacji policji na przyszły rok. To projekt, który w tym roku miał pochłonąć 1,7 mld zł. W tej kwocie też znajdowały się pieniądze na informatykę.

Grzegorz Pietrzak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

02.02.2009 r.

Ogniwa paliwowe zasilane etanolem, 13:55

Graficzny superkomputer AMD Fusion Render Cloud, 13:52


Nowsze

02.02.2009 r.

Google "zaraził" wszystkie strony internetowe, 13:59

Najmniejszy napis na świecie, 14:06


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.84 | SQL: 13 | Uptime: 139 days, 12:45 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl