heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 25 stycznia 2009, 14:31

Sejm przyjął informację rządu o cyfryzacji telewizji

Sejm przyjął w piątek informację rządu o cyfryzacji - czyli przejściu na nadawanie programów radiowych i telewizyjnych w systemie cyfrowym. Za odrzuceniem informacji głosowało 182 posłów, 227 było przeciwnych, nikt nie wstrzymał się od głosu. Sejm wysłuchał informacji w środę. Przedstawiając informację wiceminister infrastruktury, Andrzej Panasiuk mówił, że proces przechodzenia z telewizji analogowej na telewizję cyfrową będzie "skomplikowany".

- Resort przygotował projekt rozporządzenia o standardach, jakie powinny spełniać odbiorniki telewizyjne do tego, aby móc odbierać sygnał w technologii cyfrowej. Tenże projekt został przesłany Komisji Europejskiej do notyfikacji - poinformował.

Dodał, że proces przechodzenia na telewizję cyfrową będzie wiązał się z potrzebą wymiany około 500 stacji nadawczych przez nadawców, a po stronie odbiorców trzeba będzie dokonać wymiany 15 mln odbiorników telewizyjnych lub wyposażyć je w dekodery cyfrowe.

Przypominał, że w ubiegłym roku został powołany międzyresortowy zespół do spraw telewizji i radiofonii cyfrowej, który zajmował się między innymi problemem dofinansowania dekoderów telewizji cyfrowej dla najuboższych oraz emerytów i rencistów, "tak aby uniknąć wykluczenia cyfrowego".

Powiedział, że jak wynika z analiz ministerstwa pracy i polityki społecznej, dofinansowaniem powinno być objętych 1,5 mln gospodarstw domowych. Jego zdaniem, będzie to kosztowało około 350 mln zł, a koszt jednego dekodera na rynku będzie wahać się w granicach 210-280 zł.

Kilka dni temu przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski zapowiedział, że pierwsze "wyspy cyfrowe", czyli obszary, na których będzie można odbierać naziemną telewizję cyfrową, powstaną we wrześniu bieżącego roku w Zielonej Górze, Żaganiu, Warszawie i w Poznaniu.

Grzegorz Pietrzak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.01.2009 r.

Nokia niedługo zaprezentuje model E75, 14:30

Ericsson chce utrzymać dynamikę przychodów w Polsce, 14:26


Nowsze

25.01.2009 r.

Nanotechnologiczny glukometr, 14:33

Palm nie boi się, że zostanie pozwany przez Apple, 19:06


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.22 | SQL: 11 | Uptime: 139 days, 12:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl