heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 21 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 6 stycznia 2009, 16:56

Mróz sprzyja utracie danych w laptopie

Podczas silnych mrozów liczba przypadków utraty danych zapisanych w komputerach i innych urządzeniach elektronicznych wzrasta nawet dwukrotnie - przestrzegają specjaliści. Ryzyko to dotyczy szczególnie laptopów, które podczas drogi między pracą a domem poddawane są zimą drastycznym zmianom temperatur.

Szybkie schładzanie lub ogrzewanie może skutkować znacznym skróceniem żywotności ich delikatnych elementów mechanicznych, między innymi twardych dysków, a czasem nawet - natychmiastową awarią.

- Nagła zmiana temperatury, powstająca w jej wyniku wilgoć lub naprężenia układów elektronicznych to jedne z najczęstszych przyczyn utraty danych, jakie obserwujemy w naszych laboratoriach w okresie nasilenia silnych mrozów - wskazuje główny specjalista katowickiego laboratorium Kroll Ontrack, Paweł Odor.

Podstawową zasadą w przypadku narażenia komputera na działanie niskiej temperatury jest odczekanie z jego włączeniem do czasu, kiedy temperatura urządzenia zbliży się do temperatury pokojowej. Jeśli laptop np. podczas drogi do lub z pracy nie zdąży się mocno ochłodzić, po wejściu do domu lub biura wystarczy odczekać kilkanaście minut.

Jeżeli jednak komputer znajdował się na mrozie dłużej, np. przez kilka godzin w bagażniku zaparkowanego przed biurem samochodu, warto poczekać z jego włączeniem przynajmniej godzinę. Eksperci zastrzegają przy tym, że zagrożenia związane z mrozem dotyczą nie tylko urządzeń z pamięcią opartą na elementach ruchomych, jak twarde dyski.

Inne urządzenia, np. cyfrowe aparaty fotograficzne, popularne odtwarzacze mp3, pendrive'y czy dyski SSD - wykorzystujące pamięci flash - również nie są całkowicie odporne na mrozy. Pamięć tego typu może wprawdzie znieść temperaturę do minus sześćdziesięciu stopni Celsjusza, pod warunkiem jednak, że nie jest włączana.

W razie włączenia pamięci flash narażonej w tym momencie na szybką zmianę temperatur, może to okazać się zabójcze także dla niej. Eksperci pocieszają wprawdzie, że utracone dane udaje się odzyskać średnio w ok. 75% przypadków, uczulają jednak, by zapewniać nowoczesnym nośnikom danych warunki pracy opisane w instrukcjach ich obsługi.

Grzegorz Pietrzak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.01.2009 r.

Bharrat Jagdeo na Facebook to podróbka, 12:19

Jobs przyznaje się do kłopotów zdrowotnych, 12:16


Nowsze

06.01.2009 r.

AMD: Platforma Yukon dla mini notebooków, 16:58

Stały kwas lepszy od polimeru?, 17:09


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 6.67 | SQL: 9 | Uptime: 590 days, 11:38 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl