heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 23 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 4 grudnia 2008, 10:33

Plastik z drzewa

Do tej pory plastiki wytwarzano z rafinatów ropy naftowej. Mając na uwadze kurczące się jej zasoby i problemy z recyklingiem, chemicy z Instytutu Fraunhofera opracowali naturalny w 100% bioplastik z płynnego drewna.

Z Arboformu, bo tak go nazwano, wyprodukowano już nawet figurki do bożonarodzeniowej szopki. Naukowcy z Instytutu współpracowali z kolegami z zależnej od Fraunhofera firmy TECNARO.

Jak wyjaśnia szefowa zespołu Emilia Inone-Kauffmann, przemysł papierniczy rozdziela od siebie 3 podstawowe składniki: ligninę (drzewnik), celulozę i hemicelulozę. Ligninę eliminuje się za pomocą związków sodu (siarczku i ługu), by w ten sposób zmiękczyć substancję drzewną. Dla papierników lignina jest więc substancją odpadową, natomiast fachowcy z TECNARO wykorzystują ją do wytwarzania plastikowego granulatu.

Ligninę miesza się z delikatnymi włóknami drzewnymi, konopnymi bądź lnianymi oraz dodatkami, np. woskiem. Granulat topi się, a następnie wstrzykuje do przygotowanych uprzednio form. Do tej pory z bioplastiku sporządzano części samochodowe i urny, ale nie zabawki dla dzieci, ponieważ obecność związków siarki niekorzystnie wpływała m.in. na zapach. Niemcy potrafią jednak zmniejszyć stężenie siarki w Arboformie aż o 90%. Figurki Świętej Rodziny i Trzech Króli powstały we współpracy z firmą Schleich. Inne są dopiero na etapie planów.

Zadanie nie jest, wbrew pozorom, łatwe, ponieważ ligniny niezawierające siarki są zazwyczaj rozpuszczalne w wodzie, a zabawki nie mogą przecież znikać np. po zanurzeniu w wannie lub po spacerze w strugach deszczu. Dzięki specjalnym dodatkom przezwyciężono tę przeszkodę i zabezpieczono bioplastik przed oddziaływaniem wody czy śliny.

Materiał można poddawać recyklingowi. Gdy 10 razy z rzędu rozdrobniono wykonane z niego przedmioty i wyprodukowano coś nowego, okazało się, że nie zmieniają się jego właściwości mechaniczne czy chemiczne.

Figurki do bożonarodzeniowej szopki z Arboformu

Figurki do bożonarodzeniowej szopki z ArboformuAnna Błońska


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.12.2008 r.

OCZ CrossOver - pendrive na karty flash, 18:10

NASA zapłaci Rosjanom, 18:06


Nowsze

04.12.2008 r.

Tajemniczy system operacyjny Google, 14:31

Doładuj na mieście, 14:33


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.42 | SQL: 13 | Uptime: 110 days, 18:12 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl