Wtorek, 25 listopada 2008, 15:14
Gigapikselowe "cyfrówki" w obronie Ziemi
Już w grudniu rozpoczną prace pierwsze elementy teleskopu wyposażonego w aparaty fotograficzne o gigantycznej rozdzielczości 1,5 gigapiksela. W ramach projektu Panoramic Survey Telescope and Rapid Response System (Pan-STARRS) powstają cztery teleskopy, które z Hawajów będą śledziły asteroidy i inne zbliżające się do Ziemi obiekty.Dzięki olbrzymiej rozdzielczości aparatu, możliwe będzie zauważenie obiektów o średnicy zaledwie 300 metrów. Zespół urządzeń będzie trzy razy w miesiącu wykonywał zdjęcia całego nieba widocznego z Mount Haleakala na wyspie Maui. Dzięki niemu naukowcy chcą śledzić obiekty zagrażające naszej planecie.
Każdy z aparatów korzysta z matrycy CCD wielkości aż 20 centymetrów kwadratowych. Największą ich zaletą jest fakt, iż każda komórka CCD jest sterowana z osobna tak, by redukowała zakłócenia powodowane przez atmosferę. To niezwykle przydatne narzędzie dla astronomów. Możliwość optycznych obserwacji kosmosu jest mocno ograniczona niekorzystnym oddziaływaniem atmosfery na uzyskiwane obrazy.
Dzięki możliwości sterowania pojedynczymi komórkami CCD widzimy wyjątkowo ostry obraz. Każda z kamer wykorzystuje matrycę, na którą składają się 64x64 komórki CCD. Z kolei rozdzielczość każdej z komórek to 600 x 600 pikseli. Jak więc łatwo obliczyć, rozdzielczość aparatów wynosi dokładnie 1.474.560.000 pikseli.
Istnieje oczywiście inny sposób na uzyskanie z Ziemi obrazów o bardzo dobrej rozdzielczości. Wielkie teleskopy Keck dają przecież obraz równie wyraźny jak Teleskop Hubble'a. Uzyskiwany jest on dzięki wykrywaniu aberracji w obrazie jasnej gwiazdy znajdującej się w pobliżu obserwowanego obiektu. Wykrywając te zakłócenia można przeprowadzić odpowiednie korekty, uwzględniające oddziaływanie atmosfery na uzyskiwany obraz. Problem jednak w tym, że aż w 99% obserwacji nie mamy w pobliżu obiektu żadnej gwiazdy referencyjnej. Specjaliści radzą sobie w ten sposób, że oświetlają górne warstwy atmosfery laserem, pobudzając do świecenia cienką warstwę atomów sodu, które pełnią rolę punktu odniesienia.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Unia Europejska kończy przygotowania do stworzenia „cyfrowego bliźniaka” Ziemi
, 07.10.2020 r.
W 2016 roku ponad 75% szyfrującego oprogramowania ransomware pochodziło z rosyjskojęzycznego podziemia cyberprzestępczego
, 24.02.2017 r.
Laserowe połączenie Ziemi z Księżycem
, 18.02.2014 r.
Znaleziono nowe najzimniejsze miejsca na Ziemi
, 10.12.2013 r.
Kwarc decyduje o kształcie powierzchni Ziemi
, 19.03.2011 r.Starsze
Film High School Musical zagrożeniem, 15:08
Chcemy pracować w Polsce - raport Pracuj.pl, 11:21
Nowsze
MIT i "opowiadania przyszłości", 15:15
Grafenowa pamięć, 15:17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.66 | SQL: 14 | Uptime: 90 days, 20:40 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl