Czwartek, 13 listopada 2008, 15:06
Emerson chłodzi serwery Ducati
Dzięki wdrożeniu CoolTherm, Ducati, producent motocykli z Bolonii, zapewnił sobie skuteczną ochronę ciągłości działania serwerów przeznaczonych do obliczeń techniczno-naukowych oraz znaczące obniżenie kosztów energii.Gdy wymieniamy najbardziej renomowane i najbardziej prestiżowe marki globalne, w pierwszym rządzie pojawi się marka Ducati. Nie przez przypadek, na całym świecie, jest ona synonimem motocykli doskonałych, cechujących się unikatowymi silnikami, nowoczesnym wyglądem, zaawansowaną technologią i niezrównaną niezawodnością.
Ta perfekcja budowana jest nieprzerwanie od roku 1926 kiedy to założona w Borgo Panigale firma uruchomiła produkcję niewielkich elementów do tunerów. Od tamtej pory zmieniło się wiele. Obecnie, producent motocykli z Bolonii jest rozpoznawany na całym świecie dzięki osiągnięciom w wyścigach motocyklowych. W 2008 r. Ducati zdobył mistrzostwo świata w kategorii Superbike.
Ducati produkuje motocykle o zróżnicowanych parametrach technicznych i wyglądzie: Superbike, Supersport, Monster, Sport Touring, Multistrada, SportClassic i nowy model Hypermotard. Firma sprzedaje produkty w ponad 60 krajach, zwłaszcza w Europie Zachodniej i Ameryce Północnej.
Technologiczna ewolucja departamentu badań i rozwoju
Konstrukcja, działanie i techniczna perfekcja są owocem ciągłych badań prowadzonych przez departament badań i rozwoju fabryki w Bolonii. Ponad 150 inżynierów zajmuje się opracowywaniem rozwiązań, które wdrożone do produkcji przyczyniają się do powstania charakterystycznych pod względem wyglądu i zastosowanej technologii motocykli.
Dla wsparcia aplikacji CAD i procesów obliczeniowych stosowanych przez inżynierów departament badań i rozwoju stworzył specjalny dział IT.
„W roku 1997 zaczynaliśmy od 20 stacji roboczych i serwera pracujących w środowisku biurowym” – mówi Piero Gusti, menedżer ds. CAD Departamentu Badań i Rozwoju. Jednak, postęp technologiczny aplikacji oraz potrzeba podniesienia wydajności produktów finalnych szybko wywołała zapotrzebowanie na większą moc obliczeniową tego środowiska.
„Z powodu zwiększenia liczby serwerów i użytkowników stworzyliśmy oddzielne pomieszczenie, w którym skupiliśmy wszystkie systemy departamentu badań i rozwoju. Oczywiście są one oddzielone od obszaru, w którym znajdują się systemy użytkowników.” - wyjaśnia Giusti.
Naturalną konsekwencją ekspansji i koncentracji serwerów do zastosowań techniczno- naukowych było przeprojektowanie systemów klimatyzacji. „Wcześniej nie mieliśmy potrzeby stosowania rozwiązań klimatyzacji precyzyjnej, ale po utworzeniu wydzielonego środowiska i zwiększeniu mocy obliczeniowej musieliśmy wdrożyć je w nowej instalacji IT” – mówi Giusti. Zapewnienie ciągłości działania nowej serwerowni przy zastosowaniu odpowiednich systemów chłodzenia stało się kwestią krytyczną nie tylko dla ochrony usług obliczeniowych wykorzystywanych przez departament badań i rozwoju, ale również dla zabezpieczenia cennych danych i informacji zgromadzonych przez firmę na przestrzeni 10 lat działalności.
Zarządzanie ciepłem dla zapewnienia ciągłości działania
Nowe środowisko obliczeń naukowo technicznych z początku było klimatyzowane za pomocą istniejących systemów przedsiębiorstwa. „Jednak problemy związane z rosnącym obciążeniem w tym środowisku szybko zmusiły nas do zainstalowania rozwiązań, które uwzględniają również nasze przyszłe potrzeby” – wyjaśnia Giusti. Ciągły wzrost zapotrzebowania na moc obliczeniową spowodował konieczność zastosowania systemów klimatyzacyjnych zapewniających skuteczne odprowadzanie dodatkowego ciepła generowanego przez serwery. „Biorąc pod uwagę ciągłe wdrażanie nowego sprzętu zwiększającego moc obliczeniową, i co za tym idzie, generującego więcej ciepła do otoczenia, ważna jest dla nas koncentracja na zapewnieniu ciągłości działania i odpowiednich rozwiązaniach klimatyzacyjnych” - mówi menedżer z firmy Ducati.
CoolTherm: od klimatyzacji pomieszczenia do szafy
Ducati postawił na wdrożenie CoolTherm, modułowego systemu rackowego Firmy Emerson Network Power. Wybrano model o mocy chłodzenia 15 kW upraszczając instalację 19 calowych urządzeń o różnej głębokości. Ciepło wydzielane przez sprzęt serwerowy jest usuwane dzięki systemowi chodzenia wodą wbudowanego w szafę serwera i zabezpieczonego przed przedostaniem się wody do elementów elektrycznych. System chłodzenia składa się z wysoko wydajnego wymiennika ciepła typu woda/powietrze, wentylatorów ze sterownikami kontrolującymi przepływ powietrza i prędkość pracy wentylatorów uzależnioną od temperatury oraz z instalacji wody chłodzącej.
Obieg powietrza jest zamknięty, co zapobiega emisji ciepła do otoczenia i ogranicza ilości chłodzonego powietrza. Gorące powietrze, o temperaturze na przykład 35°C, kierowane jest do dedykowanego wymiennika ciepła wyposażonego w wysokowydajne wentylatory. W ten sposób powietrze chłodzone jest, przykładowo do temperatury 20°C, i przesyłane do przedniej części serwera. Wentylatory serwera zasysają powietrze i kierują je do wnętrza sprzętu (zmiany temperatury od 10K do 15K). Woda chłodząca pobierana jest z lokalnej instalacji wody zimnej,
a poniżej wymiennika ciepła znajduje się kolektor zbierający skroploną wodę.
Uzasadnienie wyboru
„Jeszcze parę lat temu koszt energii nie był istotnym zagadnieniem. Dzisiaj, jest to problem pierwszorzędny. Wybraliśmy rozwiązanie chłodzenia montowane w szafie a nie wolnostojące, ponieważ zapewnia ono chłodzenie jedynie w razie potrzeby ograniczając zużycie energii koniecznej do schładzania kilkunastu metrów sześciennych powietrza znajdującego się w pomieszczeniu” - wyjaśnia Giusti.
Obecnie rozwiązanie CoolTherm zapewnia ciągłość działania systemów obliczeniowych, które ze względu na swoje właściwości, działają nieprzerwanie przez długie okresy czasu i przy pełnej mocy. „Nasze systemy obliczeniowe obsługują procedury i algorytmy, których przetworzenie może zająć nawet kilka dni. Na przykład, obliczenia dynamiki płynów potrzebne do ich symulacji trwają kilka tygodni. Mając na uwadze intensywną eksploatację tych maszyn, zapewnienie ciągłości działania jest kwestia kluczową” – podkreśla Giusti.
O wyborze rozwiązania Emerson Network Power przez Ducati zdecydowała nie tylko jego wydajność i obniżenie kosztów, ale również ogólna ocena dostawców. „Zabezpieczając najważniejszych aspekty operacji biznesowych takich, jak ciągłość działania środowisk obliczeniowych, firma polega na dostawcach szanowanych na rynku i cieszących się najwyższą wiarygodnością. Wymaga to oceny wdrażanych technologii, które muszą stanowić odpowiednie połączenie wydajności, innowacyjności i niezawodności” – mówi Giusti.
Scentralizowane środowisko i dodatkowe oszczędności
W ramach ciągłej ewolucji środowisk IT, Ducati rozważa wdrożenie unikatowego centrum danych celem skonsolidowania systemów obliczeń naukowo-technicznych i serwerów kontrolujących najważniejsze aplikacje przedsiębiorstwa, włącznie z systemem ERP i pocztą elektroniczną.
„Biorąc pod uwagę fakt, że rozwiązania Emerson Network Power umożliwiają osiągnięcie znacznych oszczędności możemy konsekwentnie oczekiwać, że ich wdrożenie będzie miało pozytywny wpływ także na scentralizowane środowisko, które tworzymy.” – wyjaśnia Giusti. Ducati rozważa wprowadzenie systemów chłodzenia, które wykraczają poza koncepcję „room cooling”. „Jesteśmy przekonani, że dzięki zastosowaniu systemów, chłodzących tylko w sytuacji zapotrzebowania, zainstalowanych bezpośrednio w szafach, osiągniemy znaczące oszczędności” – mówi Giusti. Urządzenia Emerson Network Power są wyposażone w takie systemy jak „free cooling”, który umożliwia wykorzystanie zimnego powietrza z zewnątrz do chłodzenia sprzętu, eliminując w ten sposób pracę sprężarek. Pozwala to na dalszą obniżkę kosztów. „Wykorzystanie tej opcji jest bardzo interesujące z punktu widzenia nowego środowiska IT, które wdraża Ducati” – podsumowuje menedżer Ducati.
Galeria
Emerson CoolTherm
DUCATI 1098R
Piero Gusti, menedżer ds. CAD Departamentu Badań i Rozwoju w Ducati
Wersja do druku
Podobne tematy
Emerson wprowadza 4-biegunową wersję łącznika tyrystorowego Hiswitch2
, 29.01.2008 r.
Emerson wprowadza Liebert NXf
, 29.01.2008 r.
Emerson przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla wprowadzając chillery nowej generacji
, 14.11.2007 r.
Eksperci Emersona odwiedzą 24 metropolie na trasie Dell Technology & Solutions Tour
, 19.10.2007 r.Starsze
GIODO zapowiedział kontrolę Poczty Polskiej, 10:12
Rozmowy głosowe i wideo w Gmail, 10:01
Nowsze
Rosyjski debiut HTC MAX 4G, 15:13
Ubuntu na palmtopach?, 15:14
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.14 | SQL: 14 | Uptime: 94 days, 14:58 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl