heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 13 listopada 2008, 09:22

AMD Shanghai, czyli 45 nanometrowe procesory AMD Opteron już w sprzedaży

Czterordzeniowe procesory AMD Opteron produkowane w technologii 45 nm trafiają do sprzedaży. Producenci serwerów od dziś oferować będą maszyny wyposażone w nowe układy. AMD uważa dzisiejszą premierę za duży przełom. 45-nanometrowe Opterony, którym nadano oznaczenie kodowe "Shanghai", są według AMD najlepszymi procesorami na rynku pod względem stosunku wydajności do poboru mocy.

Konstrukcyjnie nowe procesory w stosunkowo niedużym stopniu różnią się od 65-nanometrowych Opteronów (nazwa kodowa: "Barcelona"). Przybyło im 400 mln tranzystorów; na każdy z rdzeni procesora przypada po 512 kB pamięci podręcznej drugiego poziomu (L2 cache). Wszystkie cztery rdzenie mają ponadto do swojej pozycji 6 MB współdzielonej pamięci cache trzeciego poziomu (L3) – trzykrotnie więcej niż układy Barcelona.

Najszybsza wersja nowej serii układow Opteron taktowana będzie zegarem 2,7 GHz. To stosunkowo niewiele, ale AMD zapewnia, że w przyszłym roku do sprzedaży trafią szybsze jednostki.

Procesory wytwarzane są w fabryce Fab 36 w Dreźnie. Do produkcji w wymiarze 45 nm przygotowywana jest ponadto najnowsza fabryka AMD, Fab 38, która rozpocznie samodzielną produkcję w przyszłym roku.

Przy wytwarzaniu rdzeni nowych procesorów wykorzystywana jest technologia litografii zanurzeniowej, która umożliwiła znaczne obniżenie kosztów produkcji. Dodatkowo udało się uzyskać znacznie niższy odsetek defektów, co naturalnie także wpływa na redukcję kosztów.

Jak zapewniają przedstawiciele AMD, wydajność nowych Opteronów w porównaniu do ich 65-nanometrowych poprzedników jest nawet o 35% wyższa przy do 30% niższym poborze mocy – zakładając porównanie procesorów o tej samej cenie i tej samej wartości współczynnika TDP. Analiza dokumentów przekazanych naszej redakcji wykazała, że chodzi o porównanie układu "Barcelona" 2,3 GHz do procesora "Shanghai" 2,7 GHz.

Dużą zaletą nowych Opteronów jest ich kompatybilność z istniejącą infrastrukturą. Układy instalowane są w podstawce Socket F (1207), a więc tej samej, w której montuje się sprzedawane od roku czterordzeniowe, 65-nanometrowe procesory "Barcelona" oraz Opterony dwurdzeniowe. Konieczna będzie jedynie wymiana BIOS-u na nowszy. W przeciwieństwie do rozwiązań firmy Intel, właściciele serwerów z dwu- i czterordzeniowymi Opteronami (osadzonymi w podstawkach Socket F) będą mogli dokonać modernizacji serwerów jedynie poprzez wymianę procesorów. Natomiast serwerowe układy Intela o architekturze Nehalem wymagać będą wymiany płyt głównych oraz modułów pamięci.

Według danych AMD, w chwili obecnej w sprzedaży dostępnych jest 80 płyt głównych i barebone'ów kompatybilnych z procesorami "Shanghai". Partnerzy AMD przygotowali już projekty 25 serwerów z nowymi procesorami.

Podczas zorganizowanej konferencji prasowej, która odbyła się wczoraj w Berlinie, przedstawiciele AMD zapewniali, że nowe Opterony pozwolą integratorom na budowanie znacznie oszczędniejszych serwerów, które w dodatku będą szybsza od swoich poprzedników. "Żywym dowodem" ma być firma Strato AG, druga pod względem wielkości firma hostingowa w Europie. Strato po wymianie procesorów z Opteronów 65 nm na Opterony 45 nm w jednej ze swoich serwerowni zanotowała spadek zapotrzebowania na energię o przeszło 60%, przy porównywalnej wydajności nowych serwerów.

AMD podkreśla, że 45-nanometrowe procesory Opteron zapowiadała na czwarty kwartał 2008. Analitycy spodziewali się układów na rynku w grudniu, tymczasem trafiają one do sprzedaży aż miesiąc wcześniej. AMD podkreśla, że tym razem firma nie tylko się nie spóźniła (co miało miejsce w przypadku premiery procesorów Barcelona), ale w dodatku wyprzedza plany.

45-nanometrowe procesory dla komputerów biurkowych, oznaczone kodowo "Deneb", pojawią się na półkach sklepowych w pierwszym kwartale 2009.

Paweł Pilarczyk


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

13.11.2008 r.

Nokia E63, 9:19

12.11.2008 r.

Podsumowanie kampanii w USA - raport NewsPoint, 18:46


Nowsze

13.11.2008 r.

Rozmowy głosowe i wideo w Gmail, 10:01

GIODO zapowiedział kontrolę Poczty Polskiej, 10:12


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.63 | SQL: 24 | Uptime: 27 days, 3:07 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl