heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 11 grudnia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 20 października 2008, 15:08

Kaspersky: Linux i Mac są podatne na ataki

Eugene Kaspersky, założyciel Kaspersky Lab, uważa, że w niedługim czasie użytkownicy systemów Mac OS X i Linux będą musieli zmierzyć się z rosnącą liczbą ataków. W ciągu najbliższych kilku lat będą oni łatwym celem dla cyberprzestępców.

- Mac i Linux nie są tak bezpieczne, jak ich użytkownicy myślą - mówi Kaspersky. - Obecnie przestępcy nie zwracają na nie uwagi, ale będą one łatwymi celami - dodaje. Jego zdaniem, problem leży w tym, że współczesne systemy operacyjne, czy to opensource'owe czy też o zamkniętym kodzie, są źle projektowane. Ich twórcy przedkładają bowiem łatwość obsługi nad bezpieczeństwo. Kaspersky przytacza tutaj przykład bardzo bezpiecznych systemów Symbian 9, 10 czy Brew, które zostały zmarginalizowane przez bardziej funkcjonalną, ale i mniej bezpieczną, konkurencję.

Kaspersky jest pesymistą. - W przewidywalnej przyszłości bezpieczne systemy operacyjne nie upowszechnią się - twierdzi.

Jego zdaniem piętą achillesową współczesnych OS-ów jest fakt, iż można na nich uruchomić każde niecertyfikowane oprogramowanie. Proces przyznawania certyfikatów jest drogi i długotrwały, dlatego też twórcy systemów operacyjnych mają wybór: albo ich system będzie pozwalał na uruchomienie każdego programu, dzięki czemu stanie się popularny, gdyż użytkownicy będą mogli korzystać z olbrzymiej liczby software'u, albo też możliwe będzie uruchomienie tylko nielicznych certyfikowanych programów, co z kolei przyczyni się do marginalizacji systemu operacyjnego. Kaspersky wylicza, że bezpieczne systemy operacyjne, właśnie z powodu swojej ograniczonej funkcjonalności, przyciągają tylko 1-3 procent użytkowników.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.10.2008 r.

Projektory EB-S6, X6 i W6 z technologią 3LCD firmy Epson, 15:03

Mozilla Fennec (Firefox Mobile) alpha 1 już jest, 13:20


Nowsze

20.10.2008 r.

S3 Graphics prezentuje funkcje GPGPU w aplikacji do obróbki zdjęć FotoPro, 15:13

Aleratec: Nagrywanie 15 płyt DVD jednocześnie, 17:50


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.84 | SQL: 23 | Uptime: 91 days, 7:03 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl