Poniedziałek, 15 września 2008, 15:27
Kwantowe splątanie
Profesor Seth Lloyd z MIT-u odkrył, że istnienie zjawiska splątania kwantowego może posłużyć do stworzenia niezwykle dokładnych czujników. Działałyby one jak radar i były milion razy bardziej czułe od obecnie wykorzystywanych urządzeń.Badania Lloyda są czysto teoretyczne, jednak zostały potwierdzone laboratoryjnymi eksperymentami. Profesor ma nadzieję, że w ciągu 6-12 miesięcy uda mu się skonstruować urządzenie, które w laboratorium dowiedzie słuszności jego spostrzeżeń.
Taki "radar" wykorzystujący stany splątane może zostać użyty w wielu dziedzinach życia. Na polu walki żołnierze wyposażeni w specjalne okulary będą mogli w nocy oświetlić otoczenie światłem podczerwonym, a okulary odbiorą je i, dzięki wykorzystaniu splątania, żołnierz zobaczy obraz o milion razy bardziej szczegółowy, niż jest to obecnie możliwe dzięki systemom widzenia w nocy. Jednocześnie będzie mniej narażony, gdyż system taki wykorzysta znacznie mniej światła podczerwonego, które przeciwnik może wykryć. Teoretycznie, chociaż to już jeszcze bardziej odległa przyszłość, "radar" Lloyda będzie można połączyć z tomografem komputerowym, dzięki czemu przyjęta przez pacjenta dawka promieniowania będzie znacznie mniejsza niż obecnie.
Profesor Lloyd mówi, że nie potrafi podać prostego wyjaśnienia tłumaczącego, dlaczego kwantowe "oświetlanie" działa, jednak wykonane przez niego teoretyczne obliczenia wykazały, że tak właśnie się dzieje.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Intel inwestuje 50 milionów dolarów w rozwój informatyki kwantowej
, 19.09.2015 r.
Wzmocnienie kwantowe
, 13.11.2012 r.
Padł rekord kwantowego rozkładu liczb
, 12.04.2012 r.
Błędy kwantowe już nam niegroźne?
, 23.07.2011 r.
Kwantowe komputery mogą korzystać z bizmutu
, 27.08.2010 r.Starsze
Sposób na oczy dla komputera, 13:08
NVIDIA przyspiesza i powoduje problemy, 9:27
Nowsze
Słuchawki z linii Plantronics GameCom zadebiutowały na polskim rynku, 15:34
Prąd między wyspami, 17:10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.14 | SQL: 13 | Uptime: 248 days, 9:43 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl