heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 30 września 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 12 września 2008, 11:08

Google zatrząsł American Airlines

Przez pomyłkę Google wartość największych amerykańskich linii lotniczych spadła o ponad miliard dolarów. Teraz sprawą może zająć się sąd.

Błędna informacja, która pojawiła się w poniedziałek w serwisie Google News spowodowała paniczną wyprzedaż akcji linii lotniczych American Airlines. Ich kurs spadł w krótkim czasie o 75 procent, z 12,5 do 3,72 dolarów. Kapitalizacja firmy spadła o przeszło miliard dolarów.

Google News powstaje całkowicie automatycznie, stąd pewne błędy mogą się pojawiać. Tym razem w serwisie pojawiła się informacja z South Florida Sun Sentinel z 2002 roku. Gazeta informowała wtedy o bardzo poważnych problemach finansowych linii lotniczej, która stanęła na krawędzi bankructwa. Informację powtórzyły inne serwisy informacyjne, w tym agencja Bloomberg.

Przedstawiciel SEB TFI stwierdził, że inwestorzy mają bardzo słabe nerwy, stąd taka reakcja na nieprawdziwą, jak się ostatecznie okazało, informację. Jego zdaniem irracjonalne i emocjonalne czynniki wpływają na decyzje inwestorów znacznie częściej niż wcześniej. Analityk IDC Polska dodał, że incydent ten pokazuje, jaką siłę oddziaływania ma Google. Podawane przez serwis informacje uważane są za wiarygodne, bez wcześniejszego sprawdzenia.

Wydawca gazety z Florydy poinformował, że problem z agregatorem wiadomości Google znany jest co najmniej od kilku miesięcy. Dlatego też zwrócił się do firmy, by ta zaprzestała pobierania artykułów. Google jednak zaprzeczyła tym doniesieniom - pisze Rzeczpospolita.

Prawdopodobnym jest, że sprawa znajdzie swój finał w sądzie.

mc


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

11.09.2008 r.

Doskonalsza stal, 17:29

SanDisk Extreme III 32 GB, 17:25


Nowsze

12.09.2008 r.

Półprzewodniki i komputery kwantowe dzięki fullerenom?, 13:09

Odkryto nową cząsteczkę subatomową, 14:58


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.23 | SQL: 15 | Uptime: 310 days, 21:49 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl