heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 22 lutego 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 10 września 2008, 14:51

Uruchomiono Wielki Zderzacz Hadronów

Pod ziemią, przy granicy francusko-szwajcarskiej uruchomiono największy akcelerator cząstek na świecie - Wielki Zderzacz Hadronów. Dzięki niemu uczeni chcą odpowiedzieć na wiele podstawowych pytań dotyczących materii i Wszechświata.

Gdy kopano długi na 27 kilometrów tunel, w których obecnie mieści się akcelerator, jego oba końce spotkały się w określonym punkcie z dokładnością do 1 centymetra.

Każdy z niobowo-tytanowych kabli tworzących uzwojenie niezwykłych magnesów LHC składa się z 6400 kabelków o grubości zaledwie 0,007 milimetra.

Protony wykorzystywane w LHC pozyskiwane są z wodoru. Każdego dnia akcelerator korzysta zaledwie z 2 nanogramów tego pierwiastka.

Wewnątrz rur, którymi biegną wiązki panuje ciśnienie dziesięciokrotnie mniejsze niż na powierzchni Księżyca.

Każdego roku w LHC powstanie tak olbrzymia ilość danych, że do ich zapisania trzeba by zużyć 100 000 płyt DVD.

Wiązki protonów przyspieszane w Wielkim Zderzaczu Hadronów będą miały energię porównywalną z energią 400-tonowego pociągu pędzącego z prędkością 150 kilometrów na godzinę. Taka ilość energii wystarczy, by stopić 500 kilogramów miedzi.

Niezwykłe urządzenie, jakim jest LHC może potwierdzić wiele obecnych teorii fizycznych. Może też je obalić, a wówczas uczeni będą musieli szukać innych wyjaśnień budowy materii i kosmosu.

Zebrane dane będą pobierane i obliczane przez superkomputer składający się z 6 tys. połączonych komputerów stacjonarnych zbudowaną przez Europejską Organizację Badań Jądrowych (CERN).
Innym projektem przy okazji budowy LHC jest Grid, czyli Internet przyszłości do przesyłania wielkich ilości danych.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

10.09.2008 r.

Mio liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, 14:51

AMD trafiło do telefonów LG, 10:55


Nowsze

10.09.2008 r.

Microsoft przegrał w KE jednym głosem, 14:52

Internet od Google dla połowy ludzkości, 17:41


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.41 | SQL: 26 | Uptime: 440 days, 20:23 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl