heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 30 czerwca 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 27 sierpnia 2008, 10:31

Aukcyjni piraci zatrzymani

Zamknięciem jednej z większych aukcji internetowych oraz zatrzymaniem czterech osób zaowocowało przeszukanie dokonane przez Policję w sklepie komputerowym na Warszawskiej Ochocie.

Sprzedający oferował tygodniowo setki systemów operacyjnych Windows na największym polskim portalu aukcyjnym. Jego aukcje wzbudziły podejrzenie za sprawą oferowanych cen oraz ilości wystawianych produktów. Cena podrobionego systemu Windows XP Professional zaczynała się od ok. 100 zł. W trakcie licytacji niejednokrotnie osiągała cenę zbliżoną do ceny oryginalnego oprogramowania.

"Rozmiar i jakość ujawnionych działań wskazuje na zorganizowany charakter procederu. Policja w całym kraju prowadzi kilka podobnych postępowań. Zgłoszenia otrzymujemy od organizacji stale monitorujących rynek, w tym aukcje internetowe. Wkrótce możemy spodziewać się nowych ujawnień. Nieuczciwi przedsiębiorcy powinni liczyć się z surowymi konsekwencjami" - stwierdziła Monika Radomska, młodszy aspirant, Oficer Prasowy Komendy Rejonowej Policji, Warszawa.

Monitoring aukcji rozpoczęto w marcu bieżącego roku. Wkrótce po tym dokonano analizy legalności produktów. Ekspertyza wykazała, że oferowane produkty są dystrybuowane nielegalne. Niektóre z nich stanowiły wysokiej jakości podróbki. Badania wykazały także, że większość podróbek była importowana do Polski, co wskazuje na międzynarodowy i zorganizowany charakter przestępczego procederu.

Prawdopodobieństwo nabycia oryginalnego, prawidłowo licencjonowanego oprogramowania na aukcjach internetowych wabiących atrakcyjnymi cenami jest mniejsze niż 50%” - ostrzega Krzysztof Janiszewski z Microsoft - „Najczęściej podrabiane produkty w polskiej wersji językowej to: Windows XP Professional, Windows XP Home Edition, Windows 98 i MS Office 97. Warto pamiętać, że ponad połowa nielegalnych nośników zawiera nieautoryzowane kody w postaci aplikacji szpiegowskich, wirusów i innego złośliwego oprogramowania”.

W trakcie rewizji sklepu Policjanci odkryli manufakturę, w której kompletowano i foliowano pakiety oprogramowania. Policja zabezpieczyła ponad tysiąc sztuk podrobionych płyt oraz kilkadziesiąt kopert z programami gotowymi do wysyłki. Właściciel sklepu oraz jego trzech pracowników trafili do aresztu

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.08.2008 r.

HTC S740 - smartphone z klawiaturą QWERTY, 15:06

IBM: Kwantowe rozważania, 14:42


Nowsze

27.08.2008 r.

Psystar kontratakuje, 14:04

Microsoft opatentował Page Up i Page Down, 14:07


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.22 | SQL: 10 | Uptime: 128 days, 7:56 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl