heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 21 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 31 lipca 2008, 13:47

Mistrzostwa Europy, Doda i Jozin z Bazin, czyli czego szukaliśmy w sieci w pierwszej połowie 2008 r.?

NetSprint.pl wspólnie z Wirtualną Polską przygotowały kolejne zestawienie najpopularniejszych zapytań zadanych wyszukiwarce NetSprint. Analizie poddano wszystkie wyrażenia wpisane do wyszukiwarki od początku stycznia do końca czerwca 2008r. Zestawienie najpopularniejszych zapytań, czyli tak zwane „Najpopy”, wyraźnie pokazuje tendencje w kształtowaniu się zainteresowań polskich internautów.

W kategorii najpopularniejszych wydarzeń półrocza zdecydowanie zwyciężyły dwie imprezy sportowe szczególnie istotne dla Polaków – Euro 2008 i Euro 2012. Spore zainteresowanie internautów budziły również święta – w tym wypadku wielkanocne – i związane z nimi tradycje, na przykład życzenia. Co ciekawe, internauci bardzo często szukali gotowych życzeń w języku angielskim.

W muzyce tradycyjnie już największe zainteresowanie budzi Doda – niemalże w każdym miesiącu króluje na liście najpopularniejszych zapytań. Niemalże, bowiem w marcu na pierwszym miejscu ex aequo znalazła się piosenka „Jozin z Bazin”. Czeskie ‘straszydło z mokradeł’ przez 3 miesiące znajdowało się na listach najpopularniejszych 10 zapytań kierowanych do wyszukiwarki NetSprint i WP. W pierwszej dziesiątce najczęściej wyszukiwanych artystów znalazł się również nieżyjący już od 12 lat raper 2pac. Oprócz całej rzeszy muzyków pop, takich jak Feel, Rihanna, Ewa Sonnet czy Mandaryna, w kwietniu w zestawieniu NetSprint i WP pojawili się również punkowcy z zespołu Farben Lehre. Zwiększona ilość zapytań o ten zespół miała związek z zapowiedziami wydania przez nich nowej płyty „Erato”.

W top 10 najpopularniejszych filmów i seriali prym wiedzie telenowela „M jak miłość”, której depczą jednak po piętach niepoprawni politycznie „Włatcy móch”. W tej kategorii odzwierciedliła się popularność komiksu „300” i Franka Millera: ekranizacja komiksu o bitwie pod Termopilami jest na 3. miejscu w rankingu. W zapytaniach do wyszukiwarki znalazły również swoje odbicie takie wydarzenia, jak śmierć operatora Edwarda Kłosińskiego (9. miejsce na liście zapytań w styczniu).

Emocje, jakie wywołuje życie i śmierć gwiazd ekranu, widoczne są również w analizie zapytań dotyczących samych aktorów. W styczniu i w lutym w zestawieniu top 10 na 7.miejscu pojawiło się nazwisko Heatha Ledgera – młodego aktora („Tajemnica Brokeback Mountain”, „Mroczny rycerz”), który zmarł po przypadkowym przedawkowaniu leków. Z kolei w marcu i w kwietniu w zestawieniu znalazło się nazwisko Gustawa Holoubka, który za życia pozostawał poza głównym nurtem zainteresowań internautów. Czołówkę zestawienia półrocznego okupują jednak aktorki znane głównie z popularnych seriali i telenowel, a także z telewizyjnych show: Katarzyna Cichopek, Pamela Anderson, Anna Mucha i Anna Przybylska.

Badanie najpopularniejszych zapytań w obszarze sportu pokazuje, jak bardzo zainteresowanie daną dyscypliną skorelowane jest z sukcesami naszych rodaków. W ciągu niecałych 2 lat początkowo dość niszowa dyscyplina, czyli Formula 1 stała się najpopularniejszym w Polsce sportem – przynajmniej jeśli chodzi o ilość zapytań kierowanych do wyszukiwarki. Analogicznie, największe zainteresowanie wśród sportowców wzbudza Robert Kubica, o którego internauci pytają niemal 2-krotnie częściej niż o kolejnego w zestawieniu Euzebiusza Smolarka.

Pomimo silnego zagrożenia ze strony Harry’ego Pottera, na pierwszym miejscu w kategorii literatura dzielnie broni się Kubuś Puchatek. Olbrzymią popularnością cieszy się twórca komiksów – Frank Miller, co ma zapewne związek z filmowymi adaptacjami jego dzieł – „300” i „Mroczny rycerz”. Komiks „300” regularnie pojawia się w miesięcznych zestawieniach. Analiza zapytań pokazuje również, że internauci często szukają poprzez wyszukiwarkę materiałów na temat lektur szkolnych. Ten trend jest szczególnie zauważany w maju, gdy na pierwszym miejscu w top 10 zapytań znalazł się „Pan Tadeusz”. Przed i w trakcie matur internauci szczególnie chętnie pytają również o informacje na temat dzieł Henryka Sienkiewicza („ W pustyni i w puszczy”, „Potop”), Szekspira („Makbet”), czy Dostojewskiego („Zbrodnia i kara”).

NetSprint poddał również analizie najczęściej wyszukiwane marki samochodów. W półrocznym rankingu prowadzą Opel, BMW i Toyota. W marcowym zestawieniu z kolei pojawia się Ferrari, co ma związek z tragicznym wypadkiem Macieja Zientarskiego, który wydarzył się pod koniec lutego br.

W polityce największe zainteresowanie budzi tematyka Unii Europejskiej (1. miejsce na liście zapytań) oraz lustracji. Wśród polityków internauci najczęściej pytają o prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sporym zainteresowaniem cieszą się sprawy międzynarodowe; w top 10 najczęstszych zapytań znalazły się słowa „Tybet” oraz „Kosowo”, które wyszukiwano częściej niż np. te dotyczące PiS, czy Donalda Tuska.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

31.07.2008 r.

Superkomputer z szesnastoma rdzeniami graficznymi, 12:12

64-bitowy Windows coraz popularniejszy, 11:58


Nowsze

31.07.2008 r.

Nowa membrana ułatwi produkcję wody, 13:51

Biopaliwo z trawy, 13:53


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.96 | SQL: 21 | Uptime: 590 days, 13:26 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl