heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 23 maja 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 1 lipca 2008, 11:09

Porozumienie patentowe na rzecz WiMAX

Działając na rzecz przyspieszenia upowszechnienia technologii i produktów WiMAX, firmy Alcatel-Lucent, Cisco, Clearwire, Intel Corporation, Samsung Electronics i Sprint poinformowały o utworzeniu porozumienia Open Patent Alliance (OPA).

OPA będzie promować konkurencyjny model oparty na otwartych prawach do własności intelektualnej, stymulujący całą branżę WiMAX do innowacji poprzez globalne zwiększenie wyboru i obniżenie cen sprzętu i kosztów usług związanych z technologią WiMAX oraz wykorzystującymi ją urządzeniami i aplikacjami.

WiMAX to oparta na protokole IP technologia bezprzewodowa czwartej generacji, zapewniająca przy niskich kosztach wielomegabitową szybkość transmisji – przepustowość wymaganą przez bogate treści wideo i wymagające aplikacje ery mobilnego Internetu. Technologia oparta jest na standardzie IEEE 802.16e.

Dla realizacji swoich celów, OPA utworzy pulę patentów WiMAX, by ułatwić uczestnikom dostęp do licencji patentowych i ich nabycie od właścicieli po przewidywalnych kosztach.

Pula patentów zgromadzi najważniejsze prawa patentowe, niezbędne do wdrażania standardu WiMAX, zdefiniowanego przez WiMAX Forum i normę IEEE 802.16e. Aby zagwarantować zróżnicowanie produktów i ich zgodność interoperacyjną przy przewidywalnych kosztach, planowane podejście koncentrować się będzie na bardziej konkurencyjnej strukturze opłat licencyjnych, naliczanych jedynie za mechanizmy konieczne do opracowania produktów WiMAX. Pula patentów uwzględniać będzie rozmaite możliwości rozliczeń licencyjnych, w tym wymianę licencji między poszczególnymi uczestnikami.

Oprócz utworzenia puli patentów WiMAX, OPA będzie propagować wiedzę o własności intelektualnej związanej z WiMAX i służyć jako jej centralne repozytorium.

OPA wystąpi do właścicieli podstawowych patentów WiMAX o ich włączenie do puli patentów. Oceny wartości zgłoszonych patentów dla standardu WiMAX dokonywać będzie niezależny arbiter. Choć OPA będzie się początkowo koncentrować na standardzie WiMAX, w przyszłości może również współpracować z innymi grupami branżowymi.

Porozumienie OPA, złożone początkowo z sześciu członków-założycieli, spodziewa się pozyskać sześć do dziewięciu kolejnych firm-inwestorów w celu objęcia całego łańcucha wartości WiMAX i rozszerzenia zasięgu geograficznego. Każdej z firm-inwestorów przypadnie w udziale miejsce w radzie dyrektorów OPA. OPA dysponować będzie własnym personelem, zarządzanym przez radę dyrektorów OPA, i będzie pełnić rolę agenta licencyjnego puli patentów WiMAX, reprezentując mających w niej udział licencjodawców.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

30.06.2008 r.

Fotograficzny telefon Motoroli i Kodaka, 20:42

Pożegnanie z Windows XP, 19:28


Nowsze

01.07.2008 r.

Fotel dla graczy komputerowych, 12:09

Xandros kupił Linspire, 12:10


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.89 | SQL: 18 | Uptime: 189 days, 5:34 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl