heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 20 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 27 czerwca 2008, 10:32

ICANN: Indywidualna domena za 100 tys. dolarów

Szukuje się rewolucja w świecie adresów internetowych. Do tej pory musiały mieć one końcówkę taką jak .com lub .org, ewentualnie którąś z końcówek narodowych. Teraz ICANN - organizacja koordynująca funkcjonowanie Internetu - postanowiła rozluźnić te zasady. Możliwe będzie wykupienie własnej domeny najwyższego poziomu (TLD).

O nowych zasadach dotyczących domen najwyższego poziomu przedstawiciele ICANN dyskutowali wczoraj w Paryżu. Zgodzono się na to, aby w przyszłości sposób tworzenia tych domen był bardziej swobodny. Obecnie można mieć adres z jedną z 21 standardowych końcówek takich jak com, .org, .info. Są jeszcze domeny narodowe, ale to i tak stawia pewne ograniczenia.

Te zasady się zmienią. Możliwe będzie zarejestrowanie adresu z końcówką .sport, .sztuka, .telewizja, .kowalscy itd. Zanim to się stanie, ICANN musi rozwiązać problemy techniczne. O nowe domeny będzie można składać podania już w kwietniu 2009 roku. Głównym problemem związanym z nowymi domenami TLD będzie możliwość rejestrowania końcówek ze znakami diakrytycznymi.

Prezes ICANN dr Paul Twomey powiedział, że cena za własną domenę TLD będzie liczbą 6 cyfrową, w dolarach (czyli nie mniej niż 100 tys. USD). Koszt takich domen może spaść, gdy pierwsze zakupy pokryją cenę systemu, w który ICANN musiała zainwestować, aby umożliwić tworzenie własnych domen TLD (jego koszt szacuje się na 10-20 mln USD)

Okres oczekiwania na domenę po złożeniu odpowiedniego podania będzie wynosił od 90 do 120 dni. Nowe domeny mogą się wiec pojawić w czwartym kwartale 2009 roku.

ICANN będzie mogła odrzucić podanie o domenę TLD z czterech powodów: jeśli narusza ona czyjeś prawa (np. znak osobowy), jeśli jest myląco podobna do istniejącej już domeny TLD, jeśli ma reprezentować daną społeczność bez aprobaty tej społeczności oraz jeśli jest sprzeczna z porządkiem moralnym lub publicznym.

Komentatorzy już domyślają się, że po nowe domeny TLD mogą sięgnąć giganci rynku IT. Nie byłoby dziwne, gdyby pojawiły się końcówki .apple, .microsoft albo .google.

Przedstawiciele ICANN nie boją się nazywać nowego rozwiązania rewolucyjnym. Mają oni świadomość tego, że "internetowe nieruchomości" nabiorą całkowicie nowego znaczenia, kiedy do obrotu wejdą nowe domeny TLD.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

27.06.2008 r.

The Pirate Bay zacznie szyfrować ruch, 10:29

26.06.2008 r.

Red Hat zarabia coraz więcej, 16:28


Nowsze

27.06.2008 r.

Elektrody powstrzymują głód, 10:35

Internet w samochodach Chrysler, 14:20


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.38 | SQL: 14 | Uptime: 495 days, 8:32 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl