heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 23 czerwca 2008, 22:08

Intel Centrino 2 coraz bliżej

U niektórych producentów można już znaleźć komputery przenośne wyposażone w najnowsze mobilne jednostki centralne Intela.

W ubiegłym miesiącu Intel poinformował, że „procesory i niektóre chipsety” będą dostępne niebawem, zaś na inne wersje trzeba będzie jeszcze poczekać. Dlaczego? Ponieważ pozostałe chipsety z serii Centrino 2 (nazwa kodowa: Montevina) nie zostały dopracowane pod względem zintegrowanego układu graficznego oraz sieci bezprzewodowej Wi-Fi. Tak więc opóźnienie dotyczy przede wszystkich tych wersji chipsetu, które oferują układ graficzny.

Z tego powodu niektóre chipsety zadebiutują dopiero w sierpniu, podczas gdy procesory z segmentu mainstream trafią do sklepów już niedługo i znajdą się w najnowszych laptopach.

Układ Core 2 Duo T9600, pracujący z częstotliwością 2,8 GHz, można spotkać już na listach udostępnionych przez niektórych producentów notebooków. Procesor ten wykonywany jest w procesie produkcyjnym 45 nanometrów, oferuje 6 MB pamięci podręcznej drugiego poziomu oraz pracuje z szyną systemową FSB 1066 MHz. Właśnie tego typu jednostki centralne mają stanowić najszybsze CPU z rynku mainstream (czyli nie ma tutaj miejsca na wersje Extreme). Ceny tych układów mają oscylować w granicy od 570 do 615 dol. (Takie ceny zobaczymy u producentów, Intel podaje nieco inne.)

Również nowa seria P pojawi się niebawem w notebookach. Na stronach internetowych różnych koncerów znajdziemy m.in. układ P9500 (2,53 GHz), którego współczynnik TDP (Thermal Design Power) wynosi 25 W mocy, sprawiając że jednostka ta jest bardziej energooszczędna od obecnie sprzedawanych mobilnych procesorów Intela, których TDP ma równowartość 35 W. Model P9500 oferuje ponadto 6 MB pamięci cache oraz obsługę szyny FSB 1066 MHz. Jak wynika z oczekiwań zagranicznego źródła, układy z serii P będą cechować się na ogół mniejszym poborem energii elektrycznej niż jednostki z rodziny T.

U zaledwie kilku producentów znajdziemy także procesor Intel Core 2 Extreme X9100, oferujący prędkość 3,06 GHz oraz – z uwagi na wysoką wydajnością – współczynnik TDP 44 W.

Co ciekawe, Intel nie zamierza wprowadzać w tym roku procesorów z serii Ultra Low Power, cechujących się bardzo wysoką energooszczędnością.

Grzegorz Kubera


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

23.06.2008 r.

Będzie więcej reklam Windows, 14:04

Gartner: Używamy miliard komputerów, 14:03


Nowsze

24.06.2008 r.

Android się opóźni?, 9:15

Połączenie sił wyszukiwarek NetSprint.pl i WP.pl, 12:06


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.68 | SQL: 18 | Uptime: 26 days, 7:59 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl