heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 20 czerwca 2008, 20:08

ARM wchodzi do serwerów

Architektura ARM szykowana jest do debiutu na rynku rozwiązań serwerowych – będzie musiała się zmagać z hegemonią standardu x86 oraz brakiem odpowiedniej infrastruktury programowej.

Decyzja ARM o rozszerzeniu działalności na rynek serwerów odbierana jest przez analityków jako próba rewanżu na Intelu za Atoma i plany korporacji związane z urządzeniami przenośnymi, od lat domeną procesorów ARM.

Od jakiegoś czasu prowadzone są rozmowy pomiędzy AMR a producentami serwerów; według niepotwierdzonych nieoficjalnych informacji, powstały już pierwsze testowe konstrukcje. Oficjele ARM nie chcą zdradzić, z którymi producentami negocjują.

AMR chce serwerów zbudowanych z wykorzystaniem najnowszego wielordzeniowego układu producenta: Cortex A-9. Projekt umożliwia budowanie CPU składających się z maksymalnie czterech rdzeni. Do urządzeń mobilnych ma trafić w przyszłym roku; ARM pracuje nad rozwinięciem architektury, by przystosować ją do specyfiki zastosowań serwerowych.

Celem ARM nie jest rywalizowanie z Intelem pod względem wydajności; producent chce znaleźć dla siebie niszę w serwerach klasy low- i middle-end, szczególnie wśród rozwiązań służących do hostowania stron www. Atutem procesorów ARM ma być wysoka energooszczędność – pochodna lat doświadczenia na rynku urządzeń mobilnych.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.06.2008 r.

Pierwsza dziura w Firefoksie 3, 8:17

19.06.2008 r.

AMD odpowie na Atoma?, 13:45


Nowsze

21.06.2008 r.

Infosys: Przenośne hologramy, 7:39

7 miliardów już za chwilę..., 10:06


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.90 | SQL: 13 | Uptime: 1 day, 7:53 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl