heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 12 czerwca 2008, 11:05

AMD i NVIDIA nie mogą uzyskać od Intela specyfikacji USB 3.0

Advanced Micro Devices, NVIDIA Corp. oraz VIA Technologies nie są w stanie rozpocząć prac nad „własną” nową generacją uniwersalnej magistrali szeregowej (USB), ponieważ nie mogą uzyskać specyfikacji USB 3.0 od Intela. Ten ostatni zaprzecza informacjom, że nie chce udostępnić specyfikacji, tłumacząc że ta nie jest jeszcze gotowa.

Wyzwanie polega na tym, że Intel nie chce udostępnić specyfikacji żadnej firmie, która konkuruje z nim w segmencie procesorów czy chipsetów – twierdzą źródła zbliżone do AMD, które są zaznajomione ze sporem pomiędzy producentami chipsetów a Intelem. Informacje bliżej opisujące temat można znaleźć w serwisie News.com, należącym do CNET Networks.

Najnowszy standard będzie kompatybilny wstecz z USB 1.0 i USB 2.0, oferując tym samym transfer danych do 10 razy szybszy niż USB 2.0. Ma on zagwarantować transfer rzędu 4,8 Gb/s, co oznacza, że plik ważący 600 MB powinien zostać przesłany – w najlepszym przypadku – w ciągu zaledwie sekundy. Co więcej, USB 3.0 zostanie odpowiednio zoptymalizowany pod kątem pobierania energii elektrycznej (ma być bardzo energooszczędny) oraz oferowania możliwie najwyższej wydajności. Porty USB 3.0 i okablowanie zostaną zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić wsteczną kompatybilność oraz umożliwić wprowadzanie ew. korekt w przyszłości.

Pod koniec 2007 r. firma Intel zaprezentowała nowy standard oraz poinformowała o grupie promującej USB 3.0. Wśród niej można było znaleźć takie firmy jak HP, Microsoft, NEC, NXP, czy Texas Instruments. Nawet jeśli AMD, NVIDIA i VIA zaliczają się do największych dostawców komputerów i podzespołów, Intel nie umieścił ich logotypów w grupie USB 3.0, lecz poinformował jedynie, że firmy te będą po prostu wdrażały ten standard do swoich produktów.

Źródła zbliżone do AMD i NVIDIA są przekonane, że Intel ma już działające chipy USB 3.0, co oznacza, że specyfikacja jest już ukończona i koncern powinien ją udostępnić pozostałym producentom. Prawdę powiedziawszy Intel zademonstrował USB 3.0 już na imprezie Intel Developer Forum 2007 – od tego czasu firma nigdy nie podała do wiadomości publicznej, że USB 3.0 jest już gotowe.

AMD i NVIDIA potrzebują nieco czasu, aby móc zaprojektować kontrolery zgodne ze specyfikacją Intela. Niemniej jednak, jeśli Intel nie udostępni odpowiednich danych, firmy te planują rozpoczęcie prac na podstawie tego, co wiedzą dotychczas na temat USB 3.0. Takie posunięcie może prowadzić później do problemów niekompatybilności, ale zarówno AMD jak NVIDIA informują, że nie zamierzają pozwalać Intelowi na uzyskanie przewagi konkurencyjnej, która dotyczyłaby standardu USB 3.0.

Po ostatnich doniesieniach związanych z praktykami monopolistycznymi Intela można mieć duże podejrzenia, że koncern ten faktycznie nie chce się podzielić specyfikacją USB 3.0 z innymi firmami.

Grzegorz Kubera


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

11.06.2008 r.

Microsoft znów zaprzecza, 19:12

Szwedzka partia wnioskuje o legalizację piractwa, 17:18


Nowsze

12.06.2008 r.

Kolejna wojna internetowa na horyzoncie, 11:12

Pendrive z Linuksem, 18:41


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.12 | SQL: 28 | Uptime: 527 days, 19:31 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl