heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 19 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 5 czerwca 2008, 11:48

Poczta Polska pobierze cło i VAT

Jeśli sprowadzasz towary spoza Unii Europejskiej, nie unikniesz już zapłaty cła oraz VAT-u. Poczta Polska od 1 stycznia 2009 roku nie wyda paczki, jeśli ich najpierw nie uiścisz.

1 stycznia 2009 roku ulegnie zmianie prawo celne w zakresie sprowadzania towarów z krajów trzecich, czyli spoza obszaru celnego Unii Europejskiej, które odbiorcy dostarczone zostaną za pośrednictwem Poczty Polskiej (PP). Znacznie trudniej będzie uniknąć konieczności zapłacenia cła - narodowy operator pocztowy zostanie zobowiązany do poboru zarówno cła, jak i podatku VAT.

Co więcej, jeśli PP nie dopełni tego obowiązku i nie przekaże w ciągu 10 dni właściwej izbie celnej odpowiedniej należności, to ona poniesie konsekwencje zaniechania, także finansowe. Wświetle obowiązujących przepisów Poczta Polska nie jest zobowiązana do poboru należności celnych i podatkowych, znowelizowane prawo ma to zmienić - informuje Rzeczpospolita.

Zdaniem specjalistów od podatków, nowe regulacje niewiele zmienią. Zyskać mogą uczciwi odbiorcy, którzy po otrzymaniu przesyłki z kraju trzeciego, regulowali swoje należności. Teraz zrobi to za nich Poczta. Problemem jest jednak ustalanie wartości przesyłanych towarów.

Cłem objęte są bowiem jedynie te z nich, których wartość przekracza 45 euro w przypadku, gdy nadawcą jest osoba fizyczna, oraz 22 euro, jeśli osoba prawna. Bardzo często faktyczna wartość przesyłki jest zaniżona, by w ten sposób uniknąć konieczności płacenia opłat celno-podatkowych. Poczta nie będzie miała możliwości ingerencji w podane wartości.

Należność pobierze od zadeklarowanych na paczkach kwot. Dlatego też trudno oczekiwać, by wprowadzone zmiany doprowadziły do znacznego zwiększenia wpływów z tego tytułu. Brak jest bowiem skutecznych metod kontrolowania zawartości paczek.

Kosztami, jakie to będzie generować nie powinni zostać obciążeni klienci. Zdaniem firmy doradczej Ernst&Young winny one być rekompensowane przez Skarb Państwa.

Cały system poboru cła i VAT-u powinien zostać uszczelniony, gdyż Poczta Polska najpierw naliczy i pobierze odpowiednie należności od odbiorcy przesyłki, a dopiero potem ją wyda. Zmianie nie ulegną wysokości stawek.

Michał Chudziński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

05.06.2008 r.

Acer mocno stawia na Linuksa, 11:46

Przeglądarka dla dzieci z autyzmem, 10:24


Nowsze

05.06.2008 r.

Verbatim: Najlżejsze pół terabajta, 15:41

Urządzenia Blu-ray z odtwarzaniem HD DVD, 17:44


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.85 | SQL: 22 | Uptime: 164 days, 16:25 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl