DARPA buduje Matriksa
DARPA (Agencja Badawcza Zaawansowanych Projektów Obronnych) ujawniła szczegóły projektu National Cyber Range. Wynika z niego że DARPA pracuje nad stworzeniem Matriksa.NCR ma być rodzajem wirtualnego poligonu, w którym będą symulowane m.in. cyfrowe wojny przyszłości. Ma on pozwolić na testowanie bezpieczeństwa sieci, przepływu informacji czy odporności sieci na ataki. DARPA chce, by w NCR można było symulować obecnie istniejące oraz przyszłe rodzaje broni i operacji wojskowych. "Wirtualny poligon" umożliwi też symulowanie światowych systemów komunikacyjnych.
W opublikowanym dokumencie czytamy: NCR musi być w stanie symulować dowolny fizyczny komputer oraz tworzyć jego repliki w wirtualnym świecie. Nie tylko repliki jego oprogramowania, ale sprzętu, aż do poziomu przerwań, repliki chipsetu, kart rozszerzeń i urządzeń zewnętrznych.
Oczywiście taki wirtualny poligon będzie niekompletny bez wirtualnych ludzi. DARPA nazywa ich "replikantami": Replikanci muszą być w stanie podejmować różne role użytkownika. Zachowanie replikantów będzie zmieniało się w odpowiedzi na zmiany w sieci [będzie więc inne w zależności od tego, co akurat będzie symulowane, np. zabezpieczenia systemu informatycznego czy opracowywanie planów wojny - red.], ma też zmieniać się w zależności od aktywności w sieci [a więc replikanci będą inaczej działali gdy będzie prowadzony atak, a inaczej zachowają się, jeśli symulowana będzie np. awaria komputerów - red.]. Replikanci będą symulowali fizyczne korzystanie z urządzeń peryferyjnych, takich jak klawiatura czy mysz. Replikanci będą obsługiwali całe oprogramowanie - stwierdza dokument.
W NCR znajdzie się też miejsce dla realistycznych, zaawansowanych sił obrony i ataku. Wśród ich działań można wymienić zaawansowane wykorzystanie technologii cyfrowych, od obrony krajowej sieci po przeprowadzanie ataku na sieć wroga... cyberprzeciwnicy zostaną wyposażeni w cały zestaw szkodliwych programów atakujących oraz narzędzia do obrony przed nimi.
DARPA przewidziała też spustoszenia w wirtualnym świecie. Podczas pozorowanych walk wirtualna infrastruktura będzie niszczona, więc NCR musi być w stanie odbudowywać swoje zasoby tak, by można było przeprowadzać kolejne testy.
Jednym z warunków powstania NCR jest bezpieczeństwo. Całość ani żadna jej część nie może wymknąć się spod kontroli. Firmy, które chciałyby przystąpić do projektu muszą też opracować swoistą maszynę czasu. DARPA chce bowiem symulować wolniejszy lub szybszy przepływ czasu. Wszystko po to, by móc dowolnie testować technologie w różnych fazach ich rozwoju.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
DARPA chce zdalnie stymulować mózgi żołnierzy
, 10.09.2010 r.
DARPA: Cyfrowe DNA
, 26.01.2010 r.
DARPA pracuje nad latającym samochodem
, 27.05.2009 r.
DARPA: Pociski pod kontrolą
, 02.12.2008 r.
DARPA zamawia latającą łódź podwodną
, 24.10.2008 r.Starsze
Intel: Mobilny procesor 3,06 GHz w czerwcu, 14:46
TorrentSpy ma zapłacić 111 milionów grzywny, 14:34
Nowsze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
mayura - 08 maja 2008, 18:48
Się ku***a Matrixu im zachciewa :/... Czarno to widzę... I nie chodzi o to, że im nie wyjdzie tylko o to co się stanie jak projekt wymknie sie spod kontroli.....
Arro - 08 maja 2008, 22:17
czytając to przypomina mi się film "Terminator".
Jasiek - 08 maja 2008, 22:35
Jak im się jeszcze Skyneta zachce, to trzeba wiać z tej Ziemi...
Frank - 23 maja 2008, 01:11
Zamiast wydawać ciężkie pieniądze na ulepszanie istniejących zawodnych i podatnych na ataki struktur, może lepiej je wydać na zaprojektowanie od zera całkowicie nowych 100% bezpiecznych w oparciu o dotychczasowe doświadczenia?