heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 24 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 6 maja 2008, 15:36

Milion polskich domen

6 maja 2008 została zarejestrowana milionowa polska domena. Jesteśmy kolejnym europejskim krajem, który może pochwalić się milionem domen z rozszerzeniem narodowym.

Według serwisu www.dns.pl - statystyki liczby domen zarejestrowanych w NASK, najwięcej polskich adresów przypada na rozszerzenie .pl - jest ich już ponad 650 tysięcy, a z każdym tygodniem jest o około 5 tysięcy więcej. Drugie miejsce zajmuje .com.pl z liczbą prawie 200 tysięcy. Dalej znalazły się takie rozszerzenia jak .net.pl, .org.pl czy .info.pl. Wśród domen regionalnych najwięcej zarejestrowano rozszerzeń waw.pl, następnie wroclaw.pl i szczecin.pl.

Polska domena narodowa istnieje od 1991 roku, jednak prawdziwy boom na rynku domen rozpoczął się kilka lat temu. Skutkiem czego Polska wkroczyła do grona państw, które osiągnęły pułap miliona zarejestrowanych domen narodowych.

Ogólna liczba domen zarejestrowanych przez Polaków jest o wiele większa, może sięgać nawet 1,5 miliona, jednak ich dokładna liczba nie jest znana. Z informacji EURid wynika, że Polacy zarejestrowali dotychczas ok. 120 tysięcy domen europejskich. Jeszcze rok temu Polska zajmowała 8 pozycję w rejestracji domen .eu, obecnie jest 6. Według serwisu www.webhosting.info domen globalnych utrzymywanych w Polsce jest ponad 226 tysięcy.

Patrząc na liczbę i strukturę domen zarejestrowanych przez Polaków widzę jeszcze bardzo duży potencjał rynku. Zakładam, że w najbliższej przyszłości prawie każda z ponad 3,5 miliona firm działających w Polsce powinna posiadać średnio 3 domeny, co daje liczbę ok. 10 milionów takich domen, które wciąż pozostają do zarejestrowania” - mówi Daniel Kotyras, Dyrektor ds. Marketingu w firmie NetArt. Jak podaje serwis www.statystykidomen.pl ponad 30% rynku domen internetowych w Polsce przypada firmie NetArt.

Polska powoli dogania w liczbie domen większe i lepiej rozwinięte państwa Europy. W chwili obecnej milion i więcej domen narodowych mają m.in. Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Włochy i Holandia.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

06.05.2008 r.

Większe plastry już za 4 lata, 15:32

AMD może nie przetrwać, 15:31


Nowsze

07.05.2008 r.

GTA IV bije rekordy popularności, 9:31

Najnowszy album Nine Inch Nails za darmo, 9:34


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.54 | SQL: 13 | Uptime: 139 days, 14:36 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl