heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 19 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 22 kwietnia 2008, 15:06

Tanie linie lotnicze w modzie - raport NewsPoint

Zagraniczne wyjazdy na tzw. długie weekendy stały się już urlopowym zwyczajem Polaków do tego stopnia, że linie lotnicze prześcigają się w promocjach i zmianach ofertowych. W związku z tym NewsPoint przygotował raport na temat tanich linii lotniczych. Podsumowanie objęło publikacje na temat 15 tanich przewoźników lotniczych, które pojawiały się w polskim internecie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Specjaliści z NewsPoint przeprowadzili zarówno analizę jakościową publikacji (w jakim kontekście wzmiankowano tanie linie lotnicze), jak i ilościową.

Najpopularniejsze tematy


Najbardziej popularnym tematem dotyczącym tanich linii lotniczych są informacje dotyczące kierunków połączeń. Publikacje te dotyczą nowych kierunków lotów, dodatkowych połączeń, odwołanych połączeń oraz sezonowych informacji na temat rozkładów lotów. Tego typu informacje często pojawiają się w pierwszych trzech miesiącach roku, ze względu na fakt, że jest to czas zatwierdzania nowych, wakacyjnych rozkładów. Dodatkowo informują o nich także same lotniska, które również prowadzą swoją aktywną politykę komunikacyjną. Niekiedy zamiast przewoźników w otwieranie nowych połączeń angażują się sami klienci linii, jak w Rzeszowie, gdzie spora grupa mieszkańców lobbowała na rzecz utworzenia specjalnego połączenia lotniczego do Brukseli.

Przewoźnicy prześcigają się również w pomysłach na atrakcyjną komunikację oferty. Popularnym tematem są promocje cenowe. Zazwyczaj wiążą się one ze świętami okolicznościowymi, jak na przykład Walentynki (tutaj ciekawie zaistniała firma Skyeurope, która nie tylko wprowadziła promocyjne ceny biletów, ale również zachęcała pary uczestniczące w promocji do bicia walentynkowego rekordu osiągając wynik 2200 pocałunków na pokładach wszystkich samolotów latających w tamtym dniu). Pretekstem dla promocji są także popularne okazje do wyjazdów, jak na przykład wyjazd na narty czy wyjazd na Wielkanoc.

W kategorii głośnych kampanii reklamowych zdecydowanie przoduje Ryanair, który postawił na kontrowersyjność. Jego ostatnie kampanie, z francuskim prezydentem Nicolasem Sarkozym i jego żoną Carlą Bruni, a także ich polskie odpowiedniki – Jarosław Kaczyński z Jolantą Szczypińską oraz Lech Kaczyński z Donaldem Tuskiem – doczekały się licznych analiz i publikacji w prasie marketingowej i reklamowej. Sporadycznie zdarzały się też przypadki, że linie lotnicze były wzmiankowane przy okazji podsumowań działań promocyjnych danego miasta - linie lotnicze często reklamują loty do konkretnej destynacji, próbując na własną rękę tworzyć wizerunek miasta. Nie zawsze jest on zgodny z tym, czego życzyliby sobie specjaliści ds. promocji miast – gromy posypały się na przykład na przewoźnika Norwegian, który reklamował loty do Krakowa za pomocą... kiełbasy „metki”.

Bardzo duża część publikacji na temat linii lotniczych dotyczy ich działalności biznesowej. Linie informowały zarówno o podsumowaniach rocznych czy wyjątkowych okazjach, które miały zademonstrować ich wysoką pozycję (na przykład 10-milionowy pasażer na pokładzie). W przypadku Centralwings spora liczba publikacji dotyczyła również strat poniesionych przez spółkę w zeszłym roku oraz cięciach w rozkładzie jazdy. Centralwings nie miał zresztą zbyt dobrej prasy w ciągu ostatniego kwartału – o przewoźniku praktycznie niemal jako jedynym wzmiankowano w kontekście strajku obsługi naziemnej na lotnisku Okęcie. Pojawiły się też trzy artykuły dotyczące osób, które już po złożeniu wypowiedzeń w poprzednich firmach dowiedziały się, że przewoźnik anulował całą rekrutację prowadzoną do planowanej bazy Centralwings w Gdańsku. Ponadto, w ostatnim czasie media rozpisywały się o awaryjnym lądowaniu samolotu Centralwings na warszawskim lotnisku.

Dziennikarze chętnie przygotowują zbiorcze artykuły dotyczące wybranego zagadnienia związanego z rynkiem, lub też opisując wybraną linię lotniczą, odnoszą ją do jej konkurentów. W tej kategorii najczęściej wzmiankowaną firmą jest Ryanair (35 publikacji). Trzy linie – Ryanair, SkyEurope oraz EasyJet – były wzmiankowane w kontekście giełdowym. Media prezentowały ich bieżące wyniki oraz okresowe raporty.

Otwarcie lub zamknięcie kolejnych baz operacyjnych to również istotny aspekt działalności przewoźników. W ostatnich trzech miesiącach media donosiły między innymi o zamknięciu bazy operacyjnej Skyeurope w Krakowie oraz otwarciu bazy Centralwings w Poznaniu i Ryanair w Birmingham (ta ostatnia informacja była połączona z danymi na temat innych planów strategicznych firmy).

Kolejnym ważkim tematem są kwestie związane ze sprzedażą biletów. Podczas gdy niektóre linie podwyższały ceny biletów, inne dokonywały obniżek. Uruchamiano również nowe kanały sprzedaży biletów poprzez kolejne serwisy internetowe. Cytowano również ubiegłoroczną informację firmy Ryanair dotyczącą rzekomych luk w systemie, umożliwiających nabycie biletów po bardzo niskiej cenie (stwierdzając, iż jest to zapewne kolejny chwyt promocyjny) oraz wpadkę firmy ze stroną internetową, która podawała nierzeczywiste ceny biletów. Ryanair chcąc wynagrodzić klientom niezadowolenie, po uruchomieniu strony wprowadził z tej okazji kolejną promocję biletów.

O liniach lotniczych pisze się również w kontekście nietypowych sytuacji. Jako ciekawostkę wzmiankowano fakt, iż linie lotnicze Ryanair wyprosiły z pokładu włoskiego samolotu pasażera, który rozmawiał tak głośno, że przeszkadzał obsłudze. Pisano także o samolocie Ryanair, który podczas startu wypadł z pasa. Z kolei wspomniany wcześniej już Centralwings ‘zasłynął’ tym, iż jego samolot odleciał godzinę przed planowanym startem.

Najczęściej opisywane linie lotnicze


Najczęściej opisywani tani przewoźnicy to Ryanair (1556 publikacji), Centralwings (1448) i Wizz Air (767).

Ilość publikacji o badanych liniach lotniczych:
Ryanair - 1556
Centralwings - 1448
Wizz Air - 767
Skyeurope - 490
Germanwings - 316
Norwegian - 254
Easyjet - 193
BMI Baby - 155
Eurolot - 108
Emirates Airlines - 72
Meridiana - 72
Volareweb - 58
Jet2 - 29
Sterling - 24
Clickair - 7

Podsumowanie przygotowano przy wykorzystaniu usługi monitorowania internetu NewsPoint (www.NewsPoint.pl). Artykuły do analizy były wyszukiwane w oparciu o jedno wybrane słowo kluczowe – nazwę linii lotniczych. Zastosowanie wyszukiwania dla kilku haseł (jeśli nazwa firmy występuje w mediach w kilku różnych wersjach) lub też tzw. Wyszukiwania Inteligentnego (które sprawdza się w przypadku nazw wieloznacznych lub też używanych przez kilka różnych podmiotów) zaowocowałoby jeszcze większą liczbą wyników. Analizie ilościowej poddano artykuły z okresu 1 kwietnia 2007 – 31 marca 2008, natomiast analiza jakościowa objęła artykuły z pierwszego kwartału 2008 r.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

22.04.2008 r.

Office 2007 niezgodny z OOXML, 13:58

PETA: Milion dolarów za sztuczne mięso, 13:37


Nowsze

22.04.2008 r.

Linux gotowy, użytkownicy nie, 15:14

23.04.2008 r.

Wyczuwanie tlenu skórą, 8:45


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.02 | SQL: 18 | Uptime: 164 days, 15:33 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl