heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 3 lutego 2008, 16:29

Światłem malowane

Platynowy, srebrny, złoty... nazwy tych kolorów mogą stać się równie egzotyczne co fokstrot, cyklamen czy ugier. To sprawka naukowców z Institute of Optics w University of Rochester, którzy znaleźli sposób by nadać niemal dowolny kolor dowolnym metalom, bez używania jakichkolwiek barwników.

Metoda, opracowana przez prowadzącego badania Chunlei Guo, wykorzystuje światlo lasera do zmiany właściwości powierzchni metalu. Jeszcze rok temu techniką tą udawało się zabarwić metal na głęboką czerń. Obecnie paleta barw jest znacznie bogatsza. Do dyspozycji mamy m.in. złote aluminium i platynę czy niebieski tytan. Równie dobre efekty uzyskano podczas prób z wolframem, srebrem oraz złotem.

Aby laser mógł zmienić kolor metalu, musi oświetlić go niezwykle krótkim, trwającym femtosekundy (1 fs = 10-15 s), impulsem światła. Jednocześnie jest to światło bardzo intensywne, o mocy porównywalnej z produkowaną w całej sieci energetycznej Ameryki Północnej. W ten sposób na powierzchn metalu powstają struktury, które odbijają jedną lub kilka długości fal światła. Zmianę koloru uzyskuje się przez odpowiednie dobranie czasu trwania, mocy oraz liczby impulsów. Naukowcom udało się także uzyskać efekt opalizowania barw, jednak wymaga on dość skomplikowanych przygotowań, m.in. pokrycia powierzchni mikroskopijnymi liniami.

Już teraz "pomalowanie" metalu laserem ma ważne zalety: kolory nie blakną i nie ma farby, która mogłaby się złuszczać. Co więcej, do uzyskania różnych kolorów wykorzystywany jest ten sam laser. To spore ułatwienie dla projektantów linii technologicznych. Obecnie "malowanie" kawałka metalu o rozmiarach monety twa około 30 minut. Twórcy opisywanej metody pracują teraz nad przyspieszeniem procesu oraz nad dobraniem parametrów potrzebnych do uzyskania niedostępnych jeszcze kolorów.

Przemysław Kobel


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.02.2008 r.

Polski Internet na cenzurowanym?, 16:19

AMD ostrzy zęby na 45 nm, 16:19


Nowsze

04.02.2008 r.

Polski SP1 dla Visty pod koniec marca, 8:19

Google zaniepokojony planami Microsoft, 11:03


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


energetyk88 - 03 lutego 2008, 21:12

Z całym szacunkiem ale z tą mocą tego lasera to chyba jakiś "kosmiczny" żart!


electro - 03 lutego 2008, 22:35

Do autora artykułu 1 femtosekunda to nie 10-15s tylko jedna biliardowa sekundy. powinno byc raczej 10^-15s.

A z mocą to nie żart. Lasery femtosekundowe mają bardzo wielką moc ale w impulsie ( w czasie wymienionej wyżej femtosekundy).


Eddy - 04 lutego 2008, 11:10

Poprawione, w kodzie html zabrakło odpowiedniego znacznika. ;)Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.15 | SQL: 8 | Uptime: 1 day, 6:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl