heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 16 października 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 24 stycznia 2008, 18:04

VIA Isaiah - architektura procesora x86 nowej generacji

VIA Technologies, Inc. przedstawiła szczegóły architektury VIA Isaiah – nowego procesora x86, który zapewni istotny wzrost wydajności i funkcjonalności komputerów stacjonarnych, przenośnych i klasy ultramobile, przy minimalnym poborze energii. Nowa konstrukcja pozwoli wydłużyć czas pracy na akumulatorach i projektować bardzo kompaktowe rozwiązania.

Architekturę VIA Isaiah zaprojektowała od podstaw amerykańska spółka zależna VIA – Centaur Technology Inc. VIA Isaiah zawiera wszystkie najnowsze dokonania w dziedzinie technologii procesorów x86, w tym 64-bitową, superskalarną, spekulatywną mikroarchitekturę, wysokowydajne obwody do obliczeń multimedialnych oraz nową architekturę maszyny wirtualnej. Pierwsza generacja produktów Isaiah będzie kompatybilna pod względem wyprowadzeń z rodziną procesorów VIA C7, umożliwiając projektantom systemów płynne przejście do nowej architektury i otwierając łatwą drogę rozwoju dla nowych konstrukcji.

Pierwsze procesory z architekturą VIA Isaiah zostaną zaprojektowane w sprawdzonej technologii 65nm, zapewniającej wyższą energooszczędność. W połączeniu z nowymi funkcjami zarządzania energią i temperaturą, umożliwi to osiągnięcie najlepszej wydajności zużywanej energii na wat. W dalszej kolejności przyspieszy to rozwój kategorii ekologicznych, cichych i małych komputerów stacjonarnych i domowych centrów mediów PC, a także bardzo cienkich i lekkich notebooków oraz urządzeń klasy mini-note.

Richard Brown, dyrektor ds. marketingu międzynarodowego firmy VIA, trzyma w ręku procesor VIA Isaiah

Richard Brown, dyrektor ds. marketingu międzynarodowego firmy VIA, trzyma w ręku procesor VIA Isaiah



To ważny dzień dla wszystkich w firmie Centaur,”- powiedział Glenn Henry, prezes Centaur Technology Inc. “Zespół składający się z mniej niż 100 najwyższej klasy inżynierów stworzył od podstaw najbardziej energooszczędną architekturę procesorową x86 na świecie, z najnowocześniejszymi funkcjami, niezwykłą wydajnością i elastycznym skalowaniem umożliwiającym dalszy rozwój w przyszłości.

Wprowadzenie nowej architektury VIA Isaiah to bardzo ważny krok w działalności VIA w segmencie procesorów,” powiedział Wenchi Chen, prezes zarządu i dyrektor generalny VIA Technologies, Inc. „Osiągając nowe poziomy funkcjonalności i wydajności, Isaiah uzupełnia wiodącą w branży rodzinę energooszczędnych procesorów VIA C7 i umożliwi nam rozszerzenie obecności na globalnym rynku procesorów x86.

Zoptymalizowany dla urządzeń klasy „Małe jest piękne”


Dzięki unikatowemu połączeniu wysokiej wydajności i niskiego zużycia energii, architektura VIA Isaiah jest zoptymalizowana pod kątem zaspokojenia rosnącego popytu na coraz mniejsze, bardziej funkcjonalne i stylowe komputery przenośne, stacjonarne oraz małe urządzenia elektroniczne, które pozwalają użytkownikom w pełni korzystać z bogactwa treści multimedialnych i interaktywnego stylu życia.
Urządzenia te to łatwo przenośne, cienkie i lekkie notebooki, kieszonkowe urządzenia klasy Ultra Mobile PC oraz Ultra Mobile z rozbudowaną obsługą multimediów i szerokopasmowego, bezprzewodowego Internetu, a także małoformatowe, ekologiczne komputery PC i cyfrowe centra rozrywkowe, wyróżniające się małymi wymiarami i minimalnym zużyciem energii.

Architektura rdzenia VIA Isaiah
Architektura rdzenia VIA Isaiah

Architektura rdzenia VIA Isaiah



Najważniejsze cechy architektury Isaiah


Architektura VIA Isaiah została zaprojektowana tak, by zapewnić wydajność i funkcjonalność niezbędną do obsługi najbardziej wymagających aplikacji, mediów i łączności w dzisiejszym i jutrzejszym Internecie, w tym wideo w standardzie high-definition, gier trójwymiarowych i wirtualnych światów, a wszystko to przy bardzo niskich wymaganiach energetycznych i małym wydzielaniu ciepła. Dzięki tym cechom, nowa architektura doskonale nadaje się do miniaturowych urządzeń mobilnych takich jak mininotebooki i urządzenia klasy Ultra Mobile. Najważniejsze cechy architektury Isaiah to:

-- 64-bitowa, superskalarna, spekulatywna, nieliniowa mikroarchitektura
Architektura VIA Isaiah wyróżnia się szeregiem zaawansowanych właściwości, w tym superskalarną, nieliniową mikroarchitekturą, funkcjami makro- i mikro-fuzji oraz zaawansowanymi algorytmami przewidywania rozgałęzień, które istotnie zwiększają wydajność procesora. Ponadto, nowa architektura posiada pełny, nieograniczony zestaw instrukcji 64-bitowych z zapasem na obsługę nieistniejących jeszcze 64-bitowych systemów i aplikacji, oraz nową architekturę maszyny wirtualnej, umożliwiającą bezpieczniejsze i bardziej wydajne uruchamiania systemów w środowiskach wirtualnych.

-- Wysoka wydajność obliczeniowa i obróbki mediów
Pierwsze modele obsługiwać będą zegar o częstotliwości do 2GHz oraz szybką i energooszczędną magistralę FSB, skalowaną w zakresie od 800MHz do 1333Mhz. Architektura VIA Isaiah wyróżnia się również wysokowydajnym systemem pamięci podręcznej z dwiema pamięciami L1 o pojemności 64KB i pamięcią L2 1MB, z 16-krotną asocjacją dla lepszej optymalizacji pamięci.

W ramach dalszego zwiększania wydajności obsługi multimediów, architektura VIA Isaiah posiada również najszybszy koprocesor x86 do obliczeń zmiennoprzecinkowych (FPU), z możliwością wykonywania czterech sum i ilorazów zmiennoprzecinkowych w jednym cyklu zegara i nowym algorytmem minimalizującym opóźnienia. Dodatkowy wzrost wydajności obsługi multimediów jest możliwy dzięki obsłudze nowych instrukcji SSE i 128-bitowej ścieżce danych liczb całkowitych.

-- Zaawansowane funkcje zarządzania energią i temperaturą
Aby zminimalizować zużycie energii i zmniejszyć wydzielanie ciepła, architektura VIA Isaiah wykorzystuje nowe technologie projektowania obwodów oraz agresywne zarządzanie energią, z obsługą nowego stanu zasilania „C6”, w którym następuje wyłączenie zasilania pamięci podręcznych.

Rozbudowana technologia Adaptive PowerSaver™ dodatkowo redukuje zużycie energii i poprawia wydajność termiczną, w powiązaniu z unikatowym zastosowaniem dwóch układów PLL TwinTurbo™, które działają jak automatyczna skrzynia biegów, umożliwiając płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi stanami zasilania w jednym cyklu zegara. Umożliwia to stałą dostępność procesora, minimalizację opóźnień, a także nowe mechanizmy zarządzania temperaturą rdzenia.

-- Skalowalna rozbudowa dla procesorów VIA C7™
Architektura Isaiah jest kompatybilna pod względem wyprowadzeń z obecną rodziną procesorów VIA C7, co umożliwi partnerom OEM i producentom płyt głównych płynne przejście do nowej architektury i oferowanie tej samej płyty głównej czy systemu w różnych segmentach rynku.


-- Sprzętowy system zabezpieczeń VIA PadLock™
Dla zwiększenia poufności, nienaruszalności i autentyczności danych elektronicznych, architektura VIA Isaiah posiada wiodący w branży, sprzętowy akcelerator kryptograficzny VIA PadLock Security Engine, w skład którego wchodzi najlepszy w świecie generator liczb pseudolosowych, silnik szyfrujący AES, generator skrótów SHA-1 i SHA-256 zapewniający integralność komunikatów i danych oraz nowy, specjalistyczny „tryb bezpiecznego uruchamiania”, z funkcjami takimi jak wydzielony, bezpieczny obszar pamięci i szyfrowany pobór instrukcji.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

24.01.2008 r.

VIA NAB 7500 - przemysłowa płyta główna typu NAB, 17:54

Rok pracowniczej hossy - raport Pracuj.pl, 17:47


Nowsze

24.01.2008 r.

Morfina zwiększa późniejszą wrażliwość na ból, 18:05

Specyfikacja 4G na ukończeniu, 18:05


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 0.74 | SQL: 15 | Uptime: 248 days, 10:10 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl