heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 25 grudnia 2007, 15:55

AMD odsłania mobilną Pumę

Według informacji producentów, pierwsze notebooki z Pumą mają się pojawić w sprzedaży w maju 2008 roku – AMD zaczyna ujawniać dalsze szczegóły swojej platformy mobilnej.

Griffin, przedstawiany przez AMD jako pierwszy procesor korporacji zaprojektowany od podstaw z myślą o zastosowaniu w komputerach przenośnych, oferować będzie dwa rdzenie „żywcem” wyjęte z procesorów Turion X2. Każdy rdzeń będzie miał do dyspozycji 1 MB pamięci cache drugiego poziomu. Procesor będzie produkowany w wymiarze technologicznym 65 nm.

Elementami, nad którymi pracowało AMD to między innymi kontroler pamięci, którego pobierania wyprzedzające mają teraz być dostosowane do specyfiki pracy systemów przenośnych, a nie – jak poprzednio – uwzględniać także opcje rozgałęzień charakterystyczne dla serwerów czy maszyn stacjonarnych.

CPU będzie także współpracować z HyperTransport 3 wzbogaconym o mechanizmy zarządzania energią, umożliwiającą dynamiczne dostosowywanie parametrów i częstotliwości pracy w zależności od chwilowego zapotrzebowania na przepustowość przepływu danych.

Rdzenie procesora oraz zintegrowane w CPU układy mostka północnego umieszczone są na oddzielnych planach zasilania, co pozwala na ich niezależne zarządzanie w celu oszczędzania anergii. Wiadomo, że Griffin będzie zdolny do przełączania częstotliwości pracy rdzeni w ciągu mikrosekund, a dolną granicą taktowania będzie 300 MHz (Turiony mogą obniżyć zegar do 800 MHz).

Drugim kluczowym elementem platformy ma być chipset RS780M, wyposażony między innymi w zintegrowany układ graficzny zgodny z DirectX 10.1. Chipset będzie najprawdopodobniej umożliwiał wykorzystanie samodzielnej karty graficznej w funkcji Hybrid CrossFire.

Cena notebooków zbudowanych na platformie AMD – nawet orientacyjna – nie została jeszcze podana; można się jednak spodziewać, że będzie ona konkurencyjna.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.12.2007 r.

Toshiba dołącza do konsorcjum IBM, 15:54

Apple kopiuje od Microsoftu, 15:52


Nowsze

26.12.2007 r.

Poważne dziury we Flashu, 1:42

90% notebooków z Tajwanu, 13:24


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 7.30 | SQL: 14 | Uptime: 395 days, 18:52 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl