heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 19 listopada 2007, 12:24

Polska przed Trybunałem za abonenta

Polska nie wywiązała się z wymogu dostosowania prawa telekomunikacyjnego do regulacji unijnych dotyczących sieci i usług łączności elektronicznej – po latach oczekiwania Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu.

Wniesienie skargi przez Komisję jest zawsze jakąś porażką zarówno dla niej, jak i państwa, przeciwko któremu jest ona skierowana. To oznacza, że wcześniejsze mechanizmy, które mają doprowadzić do porozumienia pomiędzy stronami, zawiodły” - uważa doktor Jerzy Wojciechowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

Termin wyznaczony na dostosowanie polskiego prawa do wytycznych unijnych minął 30 kwietnia 2004 roku, Polska przekazała w tym samym roku do UE projekt nowej ustawy. Z powodu braków trzeba ją było szybko nowelizować; już w grudniu 2005 roku uchwalono poprawione przepisy.

Mimo nowelizacji, w przepisach zabrakło unijnej definicji abonenta, która różni się od polskiej. Według prawa unijnego, abonentem jest każda osoba prawna lub fizyczna, która jest stroną umowy z podmiotem udostępniającym publicznie usługi łączności elektronicznej. Z kolei polskie prawo telekomunikacyjne stanowi, że za abonenta uznawany jest jedynie podmiot, który jest stroną takiej umowy pod warunkiem, że jest ona zawarta w formie pisemnej. Według UE, abonentem jest więc także osoba korzystająca z usług pre-paid.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

18.11.2007 r.

Samsung: 8 mpix matryca do komórek, 15:49

8,1% AMD w rękach Abu Dhabi, 14:49


Nowsze

19.11.2007 r.

Phenom – wątpliwości o dostępności, 12:25

Microsoft ma patent na wbudowanego Linuksa?, 12:26


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 4.91 | SQL: 15 | Uptime: 1 day, 7:46 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl