heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 30 czerwca 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 14 listopada 2007, 08:41

Policja zatrzyma każdego dzięki HPEMS

Już wkrótce policjanci będą w stanie zatrzymać każdy uciekający samochód. Dzięki pracom firmy Eureka Aerospace futurystyczna technologia przedstawiona w firmie "Za szybcy, za wściekli", może stać się rzeczywistością.

Pomysł polega na wykorzystaniu systemu HPEMS (high-power electromagnetic system) emitującemu mikrofale, które unieruchomią procesor sterujący silnikiem pojazdu i w ten sposób doprowadzą do jego zatrzymania.

James Tatoian, szef Eureka Aerospace, informuje, że opracowany już i przetestowany HPEMS może trafić do sprzedaży w ciągu najbliższych 18 miesięcy. Przyda się on policji, wojsku oraz na wszelkich punktach kontrolnych, gdzie wymagane jest zatrzymanie nadjeżdżającego pojazdu.

Gotowy system można montować zarówno w samochodach, jak i śmigłowcach czy samolotach. Zamontowany na samochodzie waży około 90 kilogramów. Jako źródło energii wykorzystuje alternator samochodu. Zapewnia on wystarczająco dużo energii, by system mógł emitować serię 50-nanosekundowych impulsów. Są one wzmacniane do 640 kilowoltów za pomocą 16-stopniowego generatora Marx. Następnie te 640 kilowoltów prądu stałego jest zmienianych na mikrofale, a specjalna antena kieruje je w stronę pojazdu, który chcemy zatrzymać.

Oczywiście metalowa karoseria samochodu będzie działała jak tarcza ochronna, jednak mikrofale przenikną do wnętrza poprzez liczne szczeliny, które się w niej znajdują. Są one w stanie wyłączyć lub zniszczyć elektroniczne układy sterujące silnikiem, pompą paliwową czy rozrusznikiem. Oczywiście będą one skuteczne tylko w przypadku nowych pojazdów, wyposażonych w elektronikę.

Podobne mikrofalowe systemy były testowane przez amerykańską armię już przed 10 laty. Technologia Eureka Aerospace oznacza jednak znaczy krok do przodu. HPEMS jest mniejszy i lżejszy niż to, co dotychczas osiągnięto. Waży, jak już wspomnieliśmy, około 90 kilogramów, a jego wymiary, z anteną, to 91x183x244 centymetry.

System może osiągnąć moc do 2 gigawatów, jednak przeciętnie emituje trwające 50 nanosekund impulsy, których moc wynosi około 10 kilowatów, a częstotliwość to 100 herców.

Podczas przeprowadzonych testów system był w stanie pojedynczym impulsem z odległości około 15 metrów wyłączyć silnik dowolnego samochodu.

James Tatoian mówi, że jego firma pracuje obecnie nad udoskonaleniem urządzenia. Ma ono być mniejsze i wyłączać silniki z odległości około 200 metrów.

Peter Fisher, profesor fizyki z MIT-u, nie wątpi, że system może skutecznie działać. Ostrzega jednak, że wiele urządzeń wykorzystuje mikroprocesory. Próba zatrzymania samochodu w pobliżu np. centrum handlowego, może skończyć się uwięzieniem ludzi w windach, awariami kas czy bankomatów. Przypomina również, że mikrofale mogą powodować oparzenia i są podejrzewane o działanie rakotwórcze.

Na obecnym stadium rozwoju system sprawdzi się więc na pewno w przypadku odosobnionych miejsc, których należy strzec przed intruzami. Eureka Aerospace przyznaje, że prace nad wspomnianym systemem były początkowo finansowane przez Korpus Marines, któremu potrzebne jest takie urządzenie. Obecnie jednak firma szuka funduszy na opracowanie cywilnej wersji urządzenia.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

14.11.2007 r.

gOS – nowa dystrybucja Linuksa, 8:36

Nowa funkcja w Xbox360, 8:34


Nowsze

14.11.2007 r.

Emerson przyczynia się do redukcji emisji dwutlenku węgla wprowadzając chillery nowej generacji, 13:58

Ceny pamięci flash NAND spadną?, 14:00


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


ciekawe kto zapłaci za zniszczenia samochodu - 14 listopada 2007, 09:42

mikrofale są szkodliwe dla człowieka. potrafią ugotować ciało przy odpowidnio dużym zatężeniu. teraz będą nas legalnie smażyć i psuć dorobek nieraz całego życia.


jasiu - 06 grudnia 2007, 22:15

"Policja zatrzyma każdego dzięki HPEMS"
Tragedia dla niektórych Policjantów. Przecież niektórzy z nich lubią strzelać do uciekających, a nawet beztrosko ich zabijać. Często bez żadnego uzasadnienia.


flatron - 13 grudnia 2007, 16:31

Przede wszystkim użycie takiej broni jest piekielnie niebezpieczne. Wyłączenie silnika jadącego samochodu oznacza brak wspomagania hamulców i układu kierowniczego.Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.38 | SQL: 14 | Uptime: 128 days, 8:22 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl