heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Wtorek 16 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Niedziela, 28 października 2007, 11:52

Botnet Storma silniejszy, niż przypuszczano?

Nie tylko rozsyłanie spamu, ale także automatyczne namierzania i atakowanie badających botnet oraz blokowanie oprogramowania na zainfekowanych komputerach – zagrożenie ze strony Storma może być większe, niż do tej pory przypuszczano.

Do konieczności przeszacowania niebezpieczeństwa związanego z działalnością i samego robaka, i tworzonego przez niego botnetu doszło w wyniku ostatnich odkryć. Specjaliści z Sophos zaobserwowali, że po zainfekowaniu komputera robak potrafi „w locie” tak zmienić plik wykonywalny oprogramowania antywirusowego, by zdezaktywować go w pełni zachowując przy tym pozory jego pełnej sprawności poprzez na przykład wyświetlanie w systrayu ikonki potwierdzającej działanie rezydentnego skanera, mimo jego wyłączenia.

Możliwości robaka nie kończą się na „lobotomii” programów antywirusowych – Storm potrafi także wyłączyć aplikacje P2P – z których protokołów korzysta, przesyłając informacje – pozostawiając wszelkie znamiona normalnego funkcjonowania tych aplikacji.

Specjaliści alarmują też, że botnet ma bardzo silne zabezpieczenia zapobiegające zbieraniu informacji o stworzonej przez robaka sieci – Storm potrafi wykryć, że na danym komputerze ktoś uruchamia debuggera czy próbuje śledzić zewnętrzne połączenia botnetu i automatycznie „karze” za ciekawość atakując badającego poprzez DDOS.

Michał Tomaszkiewicz


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.10.2007 r.

Microsoft znów uaktualnia na siłę?, 10:44

27.10.2007 r.

Kolejne fałszerstwo w Optimusie?, 19:24


Nowsze

28.10.2007 r.

Microsoft sprzedał 88 mln licencji na Vistę, 13:00

29.10.2007 r.

Microsoft przeprasza za aktualizacje, 12:11


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.64 | SQL: 16 | Uptime: 26 days, 9:01 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl