heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 21 lipca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 20 października 2007, 20:01

Piraci kradną darmowe

Przed kilkoma dniami byliśmy świadkami niezwykłego eksperymentu w świecie muzycznym. Grupa Radiohead zaoferowała swój album „In Rainbows” w Internecie i pozwoliła użytkownikom decydować, czy chcą zań zapłacić.

Początkowo ogłoszono sukces - większość użytkowników płaciła. Album pobrano z witryny aż 1,2 miliona razy. Wkrótce jednak okazało się, że nawet oferowanie muzyki za darmo nie chroni artystów przed piractwem.

Firma Big Champagne, specjalizująca się w śledzeniu serwisów torrent, poinformowała, że w ciągu kilku pierwszych dni w serwisach tych nielegalnie rozprowadzono co najmniej 500 000 kopii „In Rainbows”. Każdego dnia notowane jest 100 000 nowych nielegalnych kopii, co oznacza, że lada dzień album zostanie więcej razy pobrany nielegalnie niż legalnie.

Przypadek ten dowodzi, że piractwo nie ma nic wspólnego z ekonomią. Jeśli zdobycie nielegalnej kopii jest łatwe, to niezależnie od ceny oryginału, piractwo będzie się szerzyło.

- Albumy, które są popularne w sprzedaży, są też popularne wśród piratów. Część ludzi, którzy chcą coś zdobyć, zapłaci za to, a część znajdzie sposób, by mieć to za darmo - mówi Eric Garland, szef Big Champagne.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

20.10.2007 r.

Microsoft kupi Open Source?, 17:32

Urządzenie do kontroli spinu, 12:21


Nowsze

21.10.2007 r.

AMD: Fab30 zamknięty przed końcem roku, 13:43

Stany chcą pilnować Microsoft, 13:44


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Malina - 23 października 2007, 16:28

Przypomina to syndrom zakazanego owocu. Z dwoch plikow: jeden wstawcie na normalny serwer, a drugi na piracki - przypuszczam że chodz pliki są identyczne, to po sciagnieciu lepiej sie bedzie sluchalo pliku z tego servera pirackiego! zakazany owoc lepiej smakuje i tyle. Osobiscie uwazam, ze czym bardziej jest zakazany owoc tym wieksze emocje wywoluje - lepiej smakuje. To jest wkomponowane w ludzka nature wiec wcale mnie to nie dziwi. Zreszta nie tylko tak jest z plikami w necie, - tak jest ze wszystkim! chocby np. przyslowiowa trawka, hihihi.
Zakazuja palic a ludzie pala na potege ile sie da, nie dlatego ze lubia tylko dlatego, ze zakazane, czuja sie wtedy lepsi, silniejsi, hihihi
Z takim postepowaniem nie wygra sie na sile i tyle.
Bo za ten 1 zlikwidowany serwer piracki wejdą 2 nastepne itd. Wiem to po sobie, bo jak pamietam kiedy rodzice zakazywali mi np. palenia papierosow to palilam jak smok - hhihihihih. Natomiast kiedy moglam juz normalnie palic papierosy, to o dziwo rzucilam i nie pale już gluuuuuugi czas (lata) - ciekawe co nie?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.91 | SQL: 13 | Uptime: 590 days, 13:10 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl