Czwartek, 20 września 2007, 08:23
IBM: Wirtulane światy dla niewidzących
Niektórzy analitycy przewidują, że w ciągu najbliższych czterech lat aż 80% internautów będzie korzystało z wirtualnych światów. Grupa studentów pracuje w Irlandzkich biurach IBM-a nad technologią, która pozwoli na korzystanie z tych światów osobom niewidomym. Studenci opracowali dźwiękowy odpowiednik wirtualnego świata, wykorzystując dźwięk przestrzenny do oddania przestrzeni.Ich prace to część IBM-owskiej inicjatywy Extreme Blue, w ramach której grupy studentów współpracują przez 12 tygodni nad zadaniami, postawionymi przez badaczy Błękitnego Giganta.
Projekt dla niewidomych, zwany jest Accessibility In Virtual Worlds (Ułatwienia dostępu w światach wirtualnych). IBM mówi, że na razie jest to praca koncepcyjna, ale projekt nie zostanie odłożony na półkę. Jego dalszym rozwojem zajmie się IBM-owskie Human Ability and Accessibility Center (Centrum ludzkich zdolności i ułatwień dostępu) w Teksasie.
W swojej pracy studenci wykorzystują Active World, a nie popularny Second Life. Ten pierwszy zapewnia bowiem większą elastyczność. Active World to duży zestaw wirtualnych światów tworzonych przez użytkowników, którzy mogą je odwiedzać dzięki odpowiedniej wtyczce w przeglądarce.
Colm O’Brien, jeden z członków zespołu pracującego nad Accessibility In Virtual Worlds wyjaśnia, że każdemu elementowi można przypisać dźwięk. Jeśli np. w pobliżu użytkownika znajdzie się drzewo, usłyszy on szum liści. Wirtualne postaci mogą również zostać wyposażone w sonar, który poinformuje je w jakim kierunku się poruszają oraz jaka odległość dzieli je od innych obiektów.
W ramach projektu przygotowano też narzędzie zmieniające tekst na mowę, dzięki czemu niewidomi mogą kontaktować się z innymi mieszkańcami wirtualnego świata.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
IBM prezentuje nowy interfejs pamięci dla serwerów
, 25.08.2019 r.
IBM chce co roku dwukrotnie zwiększać wydajność komputerów kwantowych
, 04.03.2019 r.
IBM: TrueNorth przechwytuje 2000 ramek na sekundę
, 21.08.2016 r.
IBM udostępnia procesor kwantowy
, 08.05.2016 r.
Sprzedaż fabryk IBM a bezpieczeństwo USA
, 24.10.2014 r.Starsze
Międzynarodowy koncern piratem, 13:44
Intel: Nehalem już działa, 13:42
Nowsze
Winny Krauze czy wybory?, 8:57
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.50 | SQL: 14 | Uptime: 248 days, 8:57 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl