heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 4 grudnia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Sobota, 30 października 2004, 00:04

Polak wykrył błędy w Javie w komórkach

Poznański informatyk wykrył błędy w języku oprogramowania wykorzystywanym w większości telefonów komórkowych na świecie. Dzięki nim można przechwycić informacje zapisane w komórkach.


Cztery miesiące zajęło Adamowi Gowdiakowi z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo Sieciowego znalezienie błędów w Javie. Ten język komputerowy wykorzystuje się do tworzenia np. gier komputerowych, z których mogą korzystać posiadacze części komórek. Dwie luki odkryte przez Gowdiaka pozwalają nawet skasować oprogramowanie, które znajduje się w telefonie. Poznański informatyk stworzył specjalny program dla telefonów Nokii: dzięki niemu udało mu się wykasować pamięć telefonu, połączyć się z internetem i wydobyć z komórki spis telefonów i treść SMS-ów. Na szczęście błędy nie pozwalają przejąć zdalnie kontroli nad aparatem.

Gowdiak wysłał w sierpniu informacje o błędach do firmy Sun, producenta Javy. W ciągu dwóch tygodni powstało uaktualnienie oprogramowania - pojawi się ono w nowych telefonach, wyprodukowanych po wrześniu 2004 roku. Posiadacze starszych telefonów powinni uaktualnić oprogramowanie w aparatach.

"Na razie nie spotkaliśmy się z próbami wykorzystania tej luki" - zapewnia w serwisie CNet Eric Chu z Sun, dyrektor marketingu oprogramowania Java. Sun nie opublikował informacji o luce, uznając, że to producenci komórek powinni poinformować klientów.

Jak prognozują analitycy w 2004 roku na całym świecie zostanie sprzedanych 570 mln komórek. Co trzecia z nich będzie obsługiwała Javę.

Źródło: hacking.pl


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.10.2004 r.

Sejm wprowadził ulgę dla internautów, 14:02

Hosting spod ciemnej gwiazdy - raport BOWI, 14:01


Nowsze

30.10.2004 r.

Opłaty za korzystanie z Gadu-Gadu, 0:07

Najszybszy superkomputer, 0:07


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 2.73 | SQL: 14 | Uptime: 215 days, 21:20 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl