heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 27 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 25 października 2004, 14:02

Sejm wprowadził ulgę dla internautów

Podczas nowelizacji ustawy o podatku PIT, posłowie jednogłośnie wprowadzili ulgę do 760 zł dla użytkowników internetu.


Od 1 maja tego roku ustawa o VAT zezwala na zwolnienie usług dostępu do internetu z podatku. Ze zwolenienia wyłączone są firmy, którym za usługę dostępu do internetu dolicza się podstawową stawkę VAT (22%).

Wprowadzenie przez polski Sejm zwolnienia było jednak niezgodne z wytycznymi Unii Europejskiej i po wejściu naszego kraju do UE Komisja Europejska zakwestionowała to rozwiązanie. Polska ma zatem obowiązek stosować 22-procentową stawkę VAT na te usługi dla wszystkich, bez wyjątku.

W ramach rekompensaty za podniesienie stawki VAT na internet, posłowie wprowadzili poprawkę do ustawy o podatku PIT, dzieki której w danym roku podatkowym będzie można odliczyć do 760 zł od podatku z tytułu użytkowania internetu. Podstawą do odliczenia będzie faktura VAT.

Rząd był przeciwny przyjęciu poprawki. Wiceminister finansów Jarosław Neneman przekonywał kilkanaście dni temu, że koszt dostępu do internetu w niewielkim tylko stopniu wynika ze stawki podatku, a wysokie koszty powoduje obecny na rynku monopol. Neneman zapewniał wtedy, iż rząd wkrótce przedstawi swoje propozycje dotyczące obniżenia kosztów dostępu do internetu, a nie rekompensowania wydatków.

Jeszcze wcześniej wiceminister Hausner zarzekał się, że "wszystkie nasze działania będą zmierzały do tego, by nie doprowadzić do wzrostu kosztów na internet".

Teraz ustawa trafi do Senatu. Jeśli zostanie zatwierdzona, Internet raczej zdrożeje o 22%, monopol się jeszcze trochę utrzyma, a kto nie zapomni zachować faktur za internet, ten sobie odliczy kilkaset złotych od podatku.

Źródło: www.di.com.pl


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.10.2004 r.

Hosting spod ciemnej gwiazdy - raport BOWI, 14:01

NEC znów najszybszy?, 13:58


Nowsze

30.10.2004 r.

Polak wykrył błędy w Javie w komórkach, 0:04

Opłaty za korzystanie z Gadu-Gadu, 0:07


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.24 | SQL: 11 | Uptime: 74 days, 16:39 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl