heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 23 czerwca 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Piątek, 29 czerwca 2007, 11:09

HD DVD – nowy format płyt w asortymencie GM Records

GM Records, jako jedna z dwóch tłoczni w Polsce może produkować HD DVD i jako pierwsza w Polsce firma, jest członkiem generalnym Grupy Promocyjnej HD DVD (HD DVD Promotion Group). Przewiduje się, że nowy format zrewolucjonizuje rynek, wypierając całkowicie wykorzystanie tak popularnych typów płyt, jak CD, a być może i DVD.

High Definition DVD jest udoskonaleniem DVD. Technologia HD DVD zapewnia najwyższą, z dostępnych na rynku, jakość obrazu i dźwięku. Dzięki zwiększonej pojemności tych dysków, klasa zapisanych na nich danych jest nieporównywalnie wyższa. Więcej treści na jednym dysku, to wygoda, wynikająca z zapisu wielu danych na jednej płycie, a także dawka pozytywnych emocji, dostarczanych podczas oglądania obrazów zapisanych w standardzie HD.

- GM Records, jako nowoczesna tłocznia reaguje na dynamicznie zmieniający się rynek, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów. Rozpoczęcie produkcji innowacyjnego formatu HD DVD jest kolejnym krokiem przyjętej przez nas strategii rozwoju firmy – mówi Marek Grela, właściciel firmy.

HD DVD umożliwia odtwarzanie dwóch strumieni wideo w jednej chwili (pozwala to np. na jednoczesne oglądanie filmu i materiałów dokumentalnych z planu). Jeżeli jesteśmy podłączeni do Internetu, możemy klikając na przykład na produkt, który nam się spodobał, wejść na stronę z jego dokładnym opisem czy nawet ofertą handlową. Ta interaktywność jest zupełną nowością w branży. Pozwala zaoszczędzić czas, ułatwia dokonywanie wyborów, zakupów, a przede wszystkim tworzy nowy rodzaj komunikacji pomiędzy widzem – konsumentem, a nadawcą, którym może być reklamodawca, sponsor, czy partner danej produkcji. Interaktywność budowana jest na poziomie konstrukcji authoringu. Proces ten (przygotowanie animowanego menu – grafika, dźwięk, wersje językowe) może być w wersji standard content lub advanced content. Sporządzanie authoringu w opcji standardowej jest nieco bardziej rozbudowaną wersją tego, który stosujemy przy DVD. Advanced content wykorzystuje specjalny język programowania, zwany HDi, dzięki któremu tworzy się wszelkie funkcje interaktywne, łącznie z możliwością odtwarzania dwóch strumieni wideo jednocześnie.

Kolejnym powodem przemawiającym za wprowadzeniem technologii HD jest kwestia bezpieczeństwa. System CSS, stosowany dotychczas dla DVD, nie jest w 100% bezpieczny. Wprowadzenie na rynek nowego formatu pociąga za sobą konieczność udoskonalenia zabezpieczeń, co da większą gwarancję ochrony danych zawartych na nowoczesnych nośnikach optycznych.

Z punktu widzenia użytkownika, przydatną informacją jest to, że w odtwarzaczach HD DVD działają także płyty DVD.

Obecne moce produkcyjne GM Records dla HD DVD kształtują się na poziomie 2.25 mln. płyt miesięcznie. Warto podkreślić, że materiał dostarczany tłoczni przez klienta, a przeznaczony do wytłoczenia w nowym formacie powinien być odpowiednio przystosowany do standardów HD TV. Jego innowacyjność i nowe możliwości, sprawiają, że jest on atrakcyjnym nośnikiem, gotowym do wykorzystania na wiele różnych sposobów. Na uwagę zasługuje fakt, że GM Records przystąpiło do elitarnej grupy promującej HD DVD na całym świecie.

- Członkostwo w Grupie Promocyjnej HD DVD jest dla nas zaszczytem i cieszymy się, że przyjęto nas do grona profesjonalistów, którzy na całym świecie dbają o zachowanie wysokiego poziomu standardów dla nośników HD DVD – mówi Marek Grela, właściciel GM Records.
Grupa Promocyjna HD DVD powstała, jako swoiste forum umożliwiające wymianę zdań, poglądów, a przede wszystkim, jako narzędzie promujące HD DVD.
Forum HD DVD rozwija i definiuje formaty DVD. Członkowie skupieni wokół stowarzyszenia to m.in. światowi liderzy w przemyśle filmowym, komputerowym, rozrywkowym, czy uznani producenci oprogramowania.

Podstawowe parametry dla HD DVD na tle porównawczym z DVD. Na szczególną uwagę zasługują parametry pojemności.

 DVDHD DVD
Typ dyskuDVD-RomHD DVD-Rom
Rozmiar dysku120 mm120 mm
Struktura dysku0,6 mm
x2powierzchnie
0,65 mm
x2powierzchnie
Ilość warstw1 lub 21 lub 2
Pojemność4,7 GB/8,5 GB15 GB/30 GB/60 GB
Długość falilasera650 nm
(czerwony laser)
405 nm
(blue-violet laser)
TechnologiakompresjiMPEG-2MPEG-4 AVC/
VC1/MPEG-2
Czas tłoczenia 1szt.1,7 - 2,5 s3,5 s
Szerokość ścieżki0,74µm40µmWersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

29.06.2007 r.

Palit GF 8800Ultra, 11:04

28.06.2007 r.

Ponad 1 mld zł na rozwój Internetu we wschodniej Polsce, 22:01


Nowsze

01.07.2007 r.

Google Desktop na Linuksa, 17:56

GDDR4 w kartach HD 2900 XT i HD 2600XT, 17:57


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 3.44 | SQL: 14 | Uptime: 110 days, 17:21 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl