heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 4 grudnia 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Wtorek, 26 czerwca 2007, 16:10

cdlinux.pl - polska dystrybucja systemu Linux

Coraz większą popularnością wśród użytkowników komputerów cieszy się system operacyjny Linux. Dlaczego warto używać tego systemu? Ponieważ zapewnia bezpieczne i stabilne środowisko pracy, które, co ważne, jest darmowe.

Właśnie ukazała się stabilna wersja polskiej dystrybucji systemu Linux o nazwie cdlinux.pl, która zawiera kompletny system operacyjny wraz z kilkudziesięcioma programami użytkowymi.
Cdlinux.pl może z powodzeniem być wykorzystywany jako podstawowe środowisko pracy i być alternatywą dla systemu Windows.

Cdlinux.pl jest dystrybucją LiveCD, czyli uruchamia się bezpośrednio z płyty CD, bez konieczności instalacji na dysku twardym. Po zapoznaniu się z możliwościami systemu Linux, można powrócić do poprzedniego środowiska pracy komputera. Dystrybucję cdlinux.pl można także z łatwością zainstalować na dysku twardym obok istniejącego już innego systemu operacyjnego.

Dystrybucja cdlinux.pl została stworzona z myślą o początkujących użytkownikach. Zawiera starannie dobrane oprogramowanie, dodatkowo wzbogacone o szereg programów ułatwiających użytkownikom konfigurację i obsługę systemu. W odróżnieniu od większości systemów LiveCD, środowisko graficzne cdlinux.pl nie korzysta ani z KDE, ani z GNOME. Zastosowano w nim lekki menadżer okien IceWM, który nie wymaga dużych zasobów systemowych. Dzięki temu cdlinux.pl działa wydajnie nawet na słabszych komputerach.

Dystrybucja cdlinux.pl

Dystrybucja cdlinux.plOferowane są dwa rodzaje dystrybucji: mały i duży. Cdlinux.pl mały zajmuje mniej niż 210 MB, dzięki czemu mieści się na małej płytce CD, którą można schować nawet w portfelu. Dzięki zawartemu w dystrybucji oprogramowaniu cdlinux.pl mały może z powodzeniem służyć do korzystania z sieci Internet, odtwarzania plików multimedialnych, a także jako dyskietka ratunkowa. Cdlinux.pl duży zawiera z kolei wiele dodatkowego oprogramowania, które umożliwia m.in. tworzenie dokumentów, edytowanie zdjęć, tworzenie i zarządzanie plikami multimedialnymi, a nawet pisanie własnych programów.

Ciekawostką jest możliwość stworzenia w prosty sposób własnej wersji LiveCD dystrybucji cdlinux.pl, za pomocą dołączonych programów. Warto również podkreślić, że dystrybucja zawiera programy umożliwiające podłączenie się do Internetu za pomocą modemów DSL, zarówno Speedtouch, jak i Sagem.

Dystrybucja cdlinux.pl powstała na Politechnice Gdańskiej i jest rezultatem długoletnich obserwacji trudności, jakie mają początkujący użytkownicy systemu operacyjnego Linux.

Dystrybucję cdlinux.pl można pobrać ze strony projektu: cdlinux.pl. Na tej stronie znajduje się szczegółowy opis dystrybucji, a także porady i forum użytkowników.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.06.2007 r.

Intel planuje wprowadzenie dwóch procesorów, 17:46

IBM i BASF nawiązują współpracę, 17:42


Nowsze

26.06.2007 r.

Trójwymiarowa symulacja ataku na WTC, 16:19

Wino chroni przed próchnicą i bólem gardła, 16:21


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 2.22 | SQL: 13 | Uptime: 215 days, 22:16 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl