heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 26 kwietnia 2007, 12:21

AMD traci rynek na rzecz Intela

Z danych firmy analitycznej Mercury Research wynika, że w I kwartale bieżącego roku do Intela należało 80,5% rynku procesorów dla pecetów. Oznacza to, że w ciągu trzech miesięcy gigant zyskał 6% rynku i odebrał AMD to, co firma ta zdołała uzyskać w ciągu całego 2006 roku.

Jeszcze gorszą informacją dla AMD jest to, co napisali analitycy JP Morgan. W opublikowanej przez nich opinii czytamy: Lepszej jakości produkty oraz agresywna polityka cenowa Intela pozwoliła tej firmie zwiększyć udziały rynkowe kosztem AMD. Sądzimy, że AMD będzie traciło rynek także w II kwartale.

Poprzedni rok był dla głównego konkurenta Intela bardzo udany. Firma zdobyła 25,3 procenta rynku pecetów, co było rekordem w jej historii. Równie dobrze wiodło jej się na rynku serwerów (24,4%) i notebooków (18,3%).

Odpowiedzią na rynkową ofensywę AMD było wypuszczenie przez Intela procesorów z nowej rodziny Core 2. Szybko okazało się, że produkty AMD nie są w stanie im dorównać pod względem wydajności. Firma została zmuszona do drastycznego obniżenia cen, tym bardziej, że wraz z premierą Core 2 Intel obniżył ceny swoich dotychczasowych układów.

AMD zrobiła też fatalny błąd dostarczając producentom pecetów tak dużo swoich układów, że nie byli oni w stanie ich sprzedać. Z drugiej strony spowodowało to niedobór procesorów w handlu detalicznym.

W efekcie AMD straciło rynek, a w pierwszym kwartale bieżącego roku zanotowało stratę w wysokości 611 milionów dolarów.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.04.2007 r.

Microsoft uruchomi portal dotyczący bezpieczeństwa, 12:20

Wikipedia na CD, 12:18


Nowsze

26.04.2007 r.

Logitech: Muzyka w każdym zakątku domu, 17:15

2 miliony odtwarzaczy HD DVD w sklepach Wal-Mart, 17:16


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.01 | SQL: 18 | Uptime: 527 days, 19:55 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl