heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Sobota 12 października 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 28 lutego 2007, 15:56

Badanie postawy Polaków wobec kradzieży sygnału telewizyjnego

Choć większość Polaków uznaje piractwo telewizyjne za coś złego, nie spotyka się ono z potępieniem. Dwie trzecie pytanych uznaje, że wstydziłoby się korzystać z pirackich sposobów odbioru telewizji, jednocześnie średnio dla co piątej osoby wstyd nie byłby barierą.
Nieuchronności wykrycia nielegalnego procederu obawia się 58% respondentów. Bardziej krytyczne względem piractwa są kobiety niż mężczyźni, mieszkańcy większych miast, osoby z wyższym wykształceniem – wynika z badania, przeprowadzonego przez Instytut Badania Rynku GfK Polonia na zlecenie Stowarzyszenia SYGNAŁ.

Wnioski z badania posłużyły do przygotowania nowej kampanii informacyjnej na temat piractwa telewizyjnego. Jej cel to zwiększenie świadomości, że piractwo telewizyjne jest przestępstwem, za które grozi kara. Jednocześnie kampania pokazuje, że nielegalny odbiór telewizji jest czymś wstydliwym.

Postawa wobec kradzieży


Ponad połowa badanych zgadza się z opinią, że korzystanie z płatnej telewizji bez wiedzy dostawcy jest zwykłym złodziejstwem. Z drugiej jednak strony blisko jedna trzecia osób nie traktuje piractwa telewizyjnego w kategoriach kradzieży.
Choć większość (68%) Polaków uznaje piractwo telewizyjne za coś złego, nie spotyka się ono ze stanowczym potępieniem społecznym. Średnio co dziesiąty respondent w nielegalnym korzystaniu z telewizji nie widzi nic złego.
Kradzież sygnału jest niejednokrotnie kojarzona ze sprytem - o sprycie korzystających z piractwa przekonanych jest 46% respondentów. Ważne jest przy tym to, że respondenci, którzy wiedzą na czym polega proceder piractwa częściej nie traktują go jako dowód sprytu.

Obawa przed kradzieżą


Wstyd to argument silnie przemawiający do wyobraźni badanych. Dwie trzecie respondentów przyznaje, że wstydziliby się korzystać z pirackich metod odbioru telewizji, jednak dla co piątego badanego wstyd nie stanowiłby większej bariery. Im mniejsza wiedza na temat możliwych technik kradzieży sygnału telewizyjnego, tym większy wstyd związany z potencjalnym piractwem.
Argument, że piractwo jest działaniem na szkodę innych abonentów przemawia do połowy badanych. Zdecydowanie nie zgadzają się z nim osoby, które wiele wiedzą na temat nielegalnego korzystania z telewizji.
Ważną rolę odgrywa przekonanie o nieuchronności wykrycia nielegalnego procederu - obawia się tego 58% respondentów. Osoby, które nie obawiałyby się uciekać do piractwa ze względu niską wykrywalność stanowią tylko 13%.
Niechęć do piractwa wyraża się gotowością opłacania abonamentu w zamian za komfort psychiczny. 70% badanych uważa, że lepiej zapłacić niż „kombinować”. 11% badanych przedkłada różne formy „kombinowania” nad ponoszenie kosztów abonamentu.

Reakcje na kradzież


Kradzieży sygnału towarzyszy społeczna pobłażliwość. 19% badanych twierdzi, że trudna sytuacja finansowa to wystarczający powód, aby nielegalnie korzystać z sygnału.
18% badanych podziela przekonanie, jakoby na pirackim odbiorze telewizji nikt nie tracił. Ta opinia jest najbardziej rozpowszechniona wśród osób w wieku 25-34 lat.
Dominującą postawą wobec kradzieży sygnału telewizyjnego jest bierność. Ponad połowa respondentów uważa, że to sprawa osoby nielegalnie korzystającej z usługi. Łącznie 14% widzi potrzebę przeciwdziałania piractwu - 10% uważa, że takie przypadki należy zgłaszać do operatora, 4% na policji.
16% badanych twierdzi, że straciłoby szacunek do sąsiada, który korzysta z pirackich metod odbioru, natomiast 53% badanych taką reakcję odrzuca. Znaczny odsetek prezentuje postawę skrajnej obojętności - co trzeciemu badanemu nie przeszkadza, gdy inni korzystają nielegalnie z telewizji kablowej lub platform cyfrowych.

Metodologia badania


Badanie zostało przeprowadzone przez Instytut Badania Rynku GfK Polonia na zlecenie Stowarzyszenia SYGNAŁ. Zostało zrealizowane na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie tysiąca osób w wieku 15 lat lub więcej, przy wykorzystaniu wywiadów bezpośrednich (face-to-face) z wykorzystaniem techniki CAPI (computer assisted personal interview). Warto podkreślić, że badanie to zostało poprzedzone pogłębionym badaniem jakościowym, które pozwoliło rozpoznać społeczne postawy Polaków wobec zjawiska kradzieży sygnału telewizyjnego. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 6-10 lipca 2006 roku.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.02.2007 r.

Dysk SSD o pojemności 160 GB, 3:46

LCD o grubości 0,74 mm, 3:45


Nowsze

28.02.2007 r.

IBM roszerzył umowę z Chartered, 16:22

Chińczycy sterują gołębiami, 16:23


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?



Autor:  










Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 2.35 | SQL: 16 | Uptime: 113 days, 20:00 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl