heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Środa 29 listopada 2023 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 29 stycznia 2007, 23:41

Pracuj.pl: rynek pracy specjalistów 2006

Rok 2006 zdecydowanie należał do pracowników. Potwierdzają to dane z cyklicznego raportu „Rynek pracy specjalistów”, przygotowanego przez konsultantów portalu rekrutacyjnego Pracuj.pl. W ubiegłym roku pracodawcy zamieścili w nim ponad 68 tys. więcej ofert niż w roku 2005. Co siódma oferta pochodziła z branż telekomunikacja i zaawansowane technologie oraz IT.

Najłatwiej było znaleźć zatrudnienie w handlu, przemyśle ciężkim oraz w firmach branży telekomunikacyjnej i zaawansowanych technologii. Propozycje z tych trzech branż stanowiły ponad 1/3 (34,8%) wszystkich ofert w portalu Pracuj.pl. Największy przyrost ofert, procentowy i liczbowy, nastąpił wśród handlowców. W 2006 pracodawcy mieli dla nich ponad 13 tys. ofert więcej niż w 2005 roku.

Na tropie finansistówZdecydowanie wzrosło zapotrzebowanie na finansistów, specjalistów od bankowości i ubezpieczeń. Ta tendencja widoczna była szczególnie w III kwartale 2006, kiedy to po raz pierwszy branża finansowa wyprzedziła pod względem liczby ofert przemysł ciężki.
Ostatnio na polskim rynku rozpoczęło działalność kilka nowych banków i jedna z największych na świecie firm ubezpieczeniowych. Dodatkowo, działające już wcześniej instytucje - szczególnie banki - dynamicznie rozwijają sieć placówek, by zwiększyć swoją konkurencyjność – komentuje Przemysław Gacek, prezes Grupy Pracuj, do której należy portal Pracuj.pl.Nie zmieniła się natomiast pozycja przemysłu lekkiego. Do specjalistów z tego sektora skierowana była co 14 oferta, co dało tej branży, podobnie jak w 2005 roku, 5. miejsce w zestawieniu. Na 6 z 4. pozycji, którą w 2006 zajęli finansiści, przesunęli się natomiast budowlańcy i specjaliści od nieruchomości mimo, że mieli do wyboru ponad 4.500 ofert więcej niż w roku 2005.

Najmniej ofert do wyboru mieli prawnicy, osoby chcące związać swą karierę zawodową z edukacją i szkoleniami oraz poszukujący pracy w turystyce, gastronomii i hotelarstwie. Co prawda, w 2006 roku ofert dla nich było średnio 3 razy więcej, ale nadal stanowiły one w sumie 2,5% wszystkich ofert opublikowanych w portalu Pracuj.pl.


Nieustanne poszukiwania handlowcówNieustający i ciągle rosnący popyt na handlowców odzwierciedla też analiza ofert pracy wg kryterium „Działy w firmach”. Liczba ofert dla tej grupy zawodowej wzrosła w ciągu roku o 250%. Pracę bez problemu mogły również znaleźć osoby chcące pracować w działach obsługi klienta i call center (prawie 7000 ofert więcej niż w 2005 roku) oraz osoby z wykształceniem technicznym, którym ponad dwukrotnie częściej oferowano pracę w działach technologicznych.

Kolejność pozostałych działów w zestawieniu jest podobna do tej z 2005 roku, choć można zauważyć nieco większe zapotrzebowanie pracodawców na osoby do działów IT specjalizujących się w Internecie i e-commerce, dla których przygotowano blisko dwukrotnie więcej propozycji. – Ta tendencja będzie się utrzymywać, bo firmy zdały już sobie sprawę, że ich działalność w dużej mierze zależy od tego, jak korzystają z dobrodziejstw Internetu i jak są postrzegane w wirtualnym świecie – mówi Przemysław Gacek.Największy wybór na Mazowszu i Dolnym ŚląskuPracę najłatwiej znaleźć w woj. mazowieckim. Z tego regionu pochodziła co czwarta oferta pracy. Na drugim miejscu (w 2005 roku na pozycji 3.) znalazł się Dolny Śląsk, z ponad 12500 propozycji. – Ten region jest doskonale postrzegany przez zagranicznych inwestorów. Mogą tu liczyć nie tylko na współpracę z władzami lokalnymi, ale również świetnie wykształcone kadry, które szkolą się na tamtejszych uczelniach. Problem w tym, że tych osób jest wciąż za mało dla dynamicznie rozwijającej się gospodarki Dolnego Śląska – wyjaśnia Przemysław Gacek.Zdecydowanie gorzej w stosunku do roku 2005 wypadają natomiast województwa warmińsko-mazurskie i lubuskie, które i tak nie są zbyt łaskawe dla pracowników. W badanym 2006 roku procentowy udział ofert z tych regionów zmniejszył się prawie o 2% w każdym przypadku.

Uwagę zwraca też wysoka 7 pozycja w zestawieniu ofert pracy z zagranicy, które w 2005 roku zamykały zestawienie. – Internet jest dla zagranicznych pracodawców najbardziej naturalnym i najszybszym sposobem dotarcia do potencjalnych pracowników z Polski, dlatego coraz chętniej z niego korzystają – komentuje Przemysław Gacek.

Informacje o raporcie:
Raport „Rynek pracy specjalistów 2006” został przygotowany na podstawie analizy 113 843 ofert pracy, które zostały zamieszczone w 2006 roku w portalu Pracuj.pl. Analiza dotyczy wyłącznie miejsc pracy oferowanych w przedsiębiorstwach osobom z wyższym wykształceniem. Nie obejmuje ofert zgłaszanych przez urzędy administracji publicznej ani propozycji kierowanych do studentów lub pracowników fizycznych.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

26.01.2007 r.

Telefon, którego lepiej nie kraść, 23:36

Szybszy procesor AMD Geode, 23:31


Nowsze

29.01.2007 r.

YouTube podzieli się zyskami, 23:42

Windows XP do roku 2010, 23:43


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2023 | Prywatność | Load: 1.45 | SQL: 13 | Uptime: 356 days, 5:39 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl