heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 19 maja 2024 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 25 stycznia 2007, 11:13

AMD szykuje odwet

Po latach ścigania AMD przez Intela, udało się temu drugiemu w końcu przegonić rywala czterordzeniowym serwerowym procesorem Xeon 5300 Clovertown. Jednak Randy Allen, wiceprzewodniczący działu serwerowego i stacji roboczych AMD twierdzi, że nadciągająca odpowiedź jego firmy, czterordzeniowy układ o nazwie Barcelona, zmieni ten stan rzeczy i będzie szybszy od rywala o około 40 procent.

Intel póki co nie przejmuje się przechwałkami AMD. Jak powiedział jeden z pracowników, Bill Kircos, „pozwólmy AMD sobie gadać ile wlezie, a my się weźmiemy do roboty”. Jak dotąd Intel odnosi spektakularny sukces. Firma Sun zapowiedziała w poniedziałek nawiązanie współpracy z Intelem, kończąc produkcję serwerów opartych wyłącznie na rozwiązaniach konkurenta.

Również ceny Intela są bardzo przystępne: czterordzeniowy Xeon 5300 jest oferowany w tej samej cenie co dwurdzeniowy Xeon 5100. AMD jak dotąd odpowiedziało obniżką cen Opetronów.

Barcelona ma być, w przeciwieństwie do Intela, jednoukładowym systemem (w procesorach Intela znajdują się dwie dwurdzeniowe jednostki). Według AMD, takie rozwiązanie zapewnia o wiele większą wydajność. Dodatkowo procesor ma być wyposażony w trzypoziomową pamięć podręczną (64 KB pierwszy poziom, 512 KB drugi poziom oraz współdzielone 2 MB dla wszystkich rdzeni, jako pamięć trzeciego poziomu), architektura samego jądra ma być również w dużym stopniu zmieniona. Cały układ ma być wykonany w technologii 65 nanometrów.

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

25.01.2007 r.

Co piąty Windows jest nielegalny, 11:04

SanDisk i Toshiba łączą siły, 11:00


Nowsze

26.01.2007 r.

Toshiba goni Samsunga, 12:19

Miliard komórek w 2006 r., 23:28


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2024 | Prywatność | Load: 1.86 | SQL: 13 | Uptime: 527 days, 19:38 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl